Neumann: do połowy przyszłego roku ustawa ws. medycyny rodzinnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 października 2013 18:39

Do połowy przyszłego roku przedstawimy założenia do projektu ustawy dot. POZ Główny cel to zwiększenie kompetencji lekarzy rodzinnych - zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann 23 października podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Neumann: do połowy przyszłego roku ustawa ws. medycyny rodzinnej
Jak mówił Neumann, system podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wymaga zmian. Resort zdrowia chce wzmocnić rolę lekarzy rodzinnych tak, aby mogli oni wykonywać więcej procedur medycznych. Wiceminister podkreślił, że pozwoliłoby to odciążyć lekarzy specjalistów, a tym samym skrócić kolejki pacjentów.

- Lekarz rodzinny musi wykrywać maksymalnie dużo chorób na początku ich występowania. Wtedy łatwiej się je leczy - powiedział Neumann. Ocenił, że jest to korzystne dla pacjentów i systemu ochrony zdrowia. Wiceminister zaznaczył, że zwiększeniu kompetencji lekarzy rodzinnych będzie towarzyszyła także zmiana systemu finansowania POZ.

Neumann zapowiedział, że od połowy przyszłego roku powinny funkcjonować elektroniczne konta pacjenta, w których znajdzie się m.in. historia leczenia, zlecone badania, zapisane leki. W ocenie wiceministra, będą one narzędziem dla lekarzy rodzinnych, które pozwoli im prowadzić skoordynowaną opiekę nad pacjentem.

Adam Windak, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej podkreślił, że środowisko lekarzy rodzinnych z nadzieją oczekuje zmian zapowiadanych przez resort zdrowia. Dodał, że system POZ wymaga przekształceń. Jak mówił, maleje zainteresowanie specjalizacją z medycyny rodzinnej. Konsultant zwrócił uwagę, że lekarzom medycyny rodzinnej trudno założyć własną praktykę i ją utrzymać.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, który umożliwi pediatrom i internistom otwieranie samodzielnych praktyk podstawowej opieki zdrowotnej.

Obecnie poradnię POZ mogą prowadzić lekarze rodzinni bądź interniści i pediatrzy, którzy od lat pracują w POZ. Młodzi lekarze pediatrzy po ukończeniu specjalizacji mogą liczyć na zatrudnienie w szpitalu lub być pracownikami placówki POZ, ponieważ warunkiem utworzenia praktyki POZ jest specjalizacja z medycyny rodzinnej.

Około 95 proc. pacjentów z ostrym lub przewlekłym problemem zdrowotnym zgłasza się do lekarza rodzinnego. Lekarze rodzinni udzielają wszechstronnych świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z założeniami medycyny rodzinnej, lekarz rodzinny powinien posiadać umiejętność komunikowania się i budowania relacji z pacjentem. Powinien także znać swoich pacjentów i ich rodziny.

Według Centralnego Rejestru Lekarzy w Polsce jest ok. 10 tys. lekarzy rodzinnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum