Neonatolodzy piszą w sprawie WOŚP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2014 17:05

Środowisko neonatologów wystosowało w piątek (7 lutego) list otwarty, w którym, broniąc działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Jurka Owsiaka, podkreśla, że sprzęt dostarczany przez WOŚP do szpitali jest na wysokim światowym poziomie.

"Trudno jest nam, pediatrom - neonatologom, spokojnie słuchać absurdów, jakie przytaczają media z zapisków internetowych na temat Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jej twórcy i Prezesa Zarządu - Jurka Owsiaka. Wprawdzie ma to charakter incydentalny, ale można mieć wrażenie, że ktoś stoi za tą niegodziwą nagonką" - napisali neonatolodzy w liście.

Według autorów listu niedorzeczna jest "teza o zaopatrywaniu szpitali w sprzęt niepotrzebny czy złej jakości oraz o jego rzekomym negatywnym wpływie na jakość opieki nad pacjentami".

Neonatolodzy wyjaśnili, że o rodzaju kupowanego sprzętu decydują poszczególne oddziały neonatologiczne, kierując swoje prośby do WOŚP, a wybór konkretnego sprzętu następuje w drodze przetargów, w których uczestniczą komisje złożone z ekspertów.

"Neonatolodzy współpracują z Fundacją od początku jej działalności i czują jej stałe wsparcie w dążeniu do tego, aby każde dziecko w Polsce, a szczególnie to, które urodziło się za wcześnie, albo urodziło się chore, miało szansę na życie, zdrowie i jak najlepszy rozwój" - napisano w liście.

"Dzięki Fundacji sprzęt medyczny, którym dysponujemy w oddziałach leczących noworodki jest porównywalny do tego, jakim dysponują oddziały o takim profilu w Europie i na świecie" - ocenili neonatolodzy.

Jak podkreślili, "wieloletnia, trudna, wymagająca ogromnych wysiłków i niezwykle skuteczna praca Jurka i Lidii Owsiaków oraz całego grona entuzjastów skupionych w Fundacji WOŚP, ucząca młodych ludzi dostrzegania potrzeb innych, jest naszym narodowym dobrem". "Nie pozwólmy tego dobra zmarnować" - zaapelowali.

Pod listem podpisali się m.in. konsultant krajowy oraz wojewódzcy w dziedzinie neonatologii oraz przedstawiciele zarządu i członkowie Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Od kilku lat, co roku przed kolejnym Finałem WOŚP nasilają się ataki na WOŚP i na Owsiaka. Kwestionowane są rozliczenia finansowe Fundacji, pojawiają się zarzuty, że nie wszystkie pieniądze zabrane podczas zbiórki są właściwie wykorzystywane. Krytykujący najczęściej wywodzą się ze środowisk prawicowych - Owsiaka i WOŚP krytykują przede wszystkim posłowie PiS i SP oraz prawicowi publicyści.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum