Negocjacje w sprawie pielęgniarskich kontraktów: bez porozumienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2011 19:21

Piątkowe (18 marca) rozmowy z minister zdrowia Ewą Kopacz nie przyniosły porozumienia - informuje zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Negocjacje mają być kontynuowane.

Negocjacje w sprawie pielęgniarskich kontraktów: bez porozumienia

Ministerstwo Zdrowia nie informuje o przebiegu rozmów. Pielęgniarki z OZZPiP od czwartku (17 marca) okupują sejmową galerię. Zamierzają spędzić tam weekend. Według nieoficjanych informacji z Kancelarii Sejmu, które podaje PAP, Kancelaria nie będzie im w tym przeszkadzać.

Związek protestuje przeciwko zapisowi z uchwalonej w piątek (18 marca) przez Sejm ustawie o działalności leczniczej, który umożliwia zatrudnianie pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów. Według OZZPiP taka forma zatrudnienia spowoduje zwiększenie godzin pracy, a tym samym obniży jakość świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów.

Zdaniem OZZPiP kontrakty są niekorzystne, bo nie dają m.in. prawa do urlopu. Pielęgniarki podkreślają także, że dyrektorzy szpitali, szukając oszczędności, wymuszają taką formę zatrudnienia.

Obecnie pielęgniarki mogą m.in. prowadzić praktykę medyczną w miejscu wezwania, czyli np. przyjeżdżać do pacjentów. Muszą wcześniej zarejestrować działalność gospodarczą i wtedy mogą podpisywać kontrakty z NFZ.

Pielęgniarki podkreślają, że dyrektorzy szpitali obchodzą istniejące prawo i - uznając szpital za miejsce wezwania - podpisują z pielęgniarkami kontrakty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum