Naukowcy: rodzice zaniżają wagę swoich dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2014 13:03

Ponad połowa rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich dzieci ważą zbyt dużo - wynika z analiz opublikowanych w czasopiśmie Pediatrics.

Naukowcy z Uniwersytetu Nebraski-Lincoln (USA) alarmują, iż ponad 50 procent opiekunów zaniża szacunki dotyczące wagi swoich pociech i nie dostrzega, że mają one problemy z nadwagą lub otyłością. Niepokojące rezultaty uzyskano na podstawie analizy 69 badań przeprowadzonych na przełomie lat 1990-2012.

Co ciekawe, chociaż na przestrzeni ostatnich lat na świecie przybyło wiele osób z nadwagą i otyłością, rodzice w dalszym ciągu nie dostrzegają podobnych objawów u swoich dzieci. Nieświadomi pozostają nawet ci, którzy zamieszkują regiony o szczególnie wysokim odsetku ludzi z nadwagą.

Najbardziej niefrasobliwie wydają się podchodzić do tego tematu opiekunowie najmłodszych dzieci (2-5 lat). Jednak z analiz wynika, że z upływem czasu rodzice zaczynają sobie zdawać sprawę z faktu, że ich pociecha nie zawdzięcza już dłużej pulchnych kształtów dziecięcemu tłuszczykowi i jej okrągłości nie znikną samoistnie.

Największe rozbieżności między szacowaną wagą a rzeczywistością obserwuje się na przykładzie synów. Wielu rodziców wierzy, że ich potomkowie o prawidłowej masie ciała tak naprawdę ważą za mało. Spore kłopoty z właściwą oceną wagi swoich dzieci mają również osoby, które same borykają się z nadmiernie masywną sylwetką.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum