Naukowcy: leki przeciw nadciśnieniu zmniejszają ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP12 lipca 2021 08:50

Naukowcy z Hiszpańskiego Towarzystwa Medycyny Internistycznej (SEMI) wzięli pod lupę leki stosowane przeciw nadciśnieniu tętniczemu. Okazało się, że znacznie obniżają śmiertelność osób, które przeszły zakażenie koronawirusem.

Dwie grupy substancji w lekach na nadciśnienie tętnicze obniża śmiertelność zakażonych koronawirusem/Fot. Shutterstock
  • Według naukowców z SEMI, śmiertelność spada wraz ze stosowaniem leków na nadciśnienie o 32 proc.
  • Jak stwierdzili naukowcy, substancje z dwóch grup skutecznie hamują śmiertelność przy zakażeniu COVID-19
  • Dotyczy to użycia inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI) oraz antagonisty receptora angiotensyny II (ARB)

Ważne badania hiszpańskich naukowców

W komunikacie autorzy studium wyjaśnili, że liczba zgonów jest niższa w przypadku używania dwóch grup substancji stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Według naukowców SEMI, którzy swoje studium opublikowali w naukowym piśmie "Journal of Clinical Medicine", wysoką skuteczność w hamowaniu śmiertelności chorych na Covid-19 zaobserwowano przy użyciu inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI), czyli grupy leków stosowanych głównie w terapii nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca.

Drugą skuteczną w obniżaniu śmiertelności zakażonych koronawirusem okazały się w badaniu hiszpańskich naukowców antagonisty receptora angiotensyny II (ARB). Także ta grupa leków powszechnie stosowana jest do leczenia nadciśnienia tętniczego. A mechanizm ich działania polega na blokowaniu receptora angiotensynowego typu 1.

Kto wziął udział w badaniu?

Hiszpańscy naukowcy wyjaśnili, że w trakcie badania uwzględnili szczególnie starszą grupę wiekową pacjentów, gdyż, jak wskazali, to właśnie oni są najbardziej narażeni na zgon wskutek zakażenia koronawirusem. Ich średnia wieku wyniosła 67 lat.

Łącznie w badaniu sprawdzono oddziaływanie leków na nadciśnienie u blisko 3 tys. pacjentów z nadciśnieniem. Dla porównania wskaźnika śmiertelności użyto grupy zakażonych koronawirusem liczącej ponad 7 tys. osób bez problemów z nadciśnieniem tętniczym.

Naukowcy wskazali, że wydzielona podczas studium grupa pacjentów cierpiała równocześnie na COVID-19 oraz na nadciśnienie tętnicze, stąd przyjmowała leki z grupy ACEI oraz ARB. Podkreślili, że terapia tymi środkami nie została na nich wymuszona. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum