Naukowcy: homoseksualiści powinni mieć możliwość oddawania krwi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2010 18:32

Czas zmienić przepisy zakazujące homoseksualistom oddawania krwi - apelują naukowcy zajmujący się badaniami nad AIDS.

Ich argumenty zostały opublikowane w „Canadian Medical Association Journal”. Pod koniec lat 70. ośrodki krwiodawstwa, m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Francji czy Niemczech, dożywotnio zabroniły homoseksualistom oddawania krwi ze względu na możliwość zarażenia wirusem HIV.

W niektórych krajach dyskwalifikacja homoseksualistów jest jednak czasowa. W Nowej Zelandii zakaz obowiązuje przez 10 lat od momentu ostatniego stosunku, w Afryce Południowej przez 5 lat, natomiast w Australii, Argentynie, Japonii, Szwecji i na Węgrzech jedynie przez rok.

W 2005 roku szacowany odsetek osób homoseksualnych i biseksualnych zarażonych wirusem HIV wynosił w Kanadzie 5,4 proc. i był 67 razy większy niż w populacji ogólnej. Dr Mark Wainberg z Centrum Badań nad AIDS przy Uniwersytecie McGill w Montrealu podkreśla, że należy zwrócić uwagę na fakt, że 95 proc. tych osób nie było zarażonych.

Jedną z przyczyn dyskwalifikacji były obawy dotyczące skuteczności testów na wykrycie HIV. Jak jednak zauważa Wainberg, ryzyko nieprawidłowego wyniku zostało już niemal całkowicie wyeliminowane.

– Dzięki stworzeniu bardziej czułych testów na wykrycie HIV, ryzyko wystąpienia wyniku fałszywie ujemnego jest obecnie odległe. Badania nie opierają się już jedynie na wprowadzonych w 1985 roku testach immunoenzymatycznych lub na bardziej dokładnych testach Western blot – mówi badacz.

Wainberg dodaje, że zmniejszenie okresu dyskwalifikacji dla mężczyzn, którzy uprawiali seks z innymi mężczyznami, w znaczącym stopniu przyczyniłoby się do zwiększenia puli dawców krwi. Roczna dyskwalifikacja wiązałaby się, według niego, z ryzykiem niewykrycia jednej zarażonej jednostki krwi na 11 mln jednostek. Dzięki skróceniu czasu dyskwalifikacji do pięciu lat, w USA pojawiłoby się z kolei o 71,400 dawców więcej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum