Naukowcy apelują do ministra zdrowia: należy odblokować odwiedziny w szpitalach. "Ogranicza się prawa pacjenta"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP06 lipca 2021 06:34

- Brak wytycznych sprawia, że w sposób uznaniowy ograniczana jest realizacja podstawowego prawa pacjenta - podkreślają naukowcy. Zaapelowali oni do ministra zdrowia o zalecenia dotyczące odwiedzin bliskich u pacjentów niecovidowych.

Naukowcy z całej Polski napisali list do ministra Niedzielskiego ws. odwiedzin pacjentów. Fot. Shutterstock
  • Pod listem skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podpisało się kilkudziesięciu naukowców z ośrodków w całej Polsce
  • Autorzy zwrócili się z prośbą do ministra o wypracowanie odpowiednich wytycznych dotyczących odwiedzin bliskich u pacjentów niecovidowych przebywających w szpitalach
  • Badacze podkreślili w liście, że przyznanie prawa do odwiedzin chorego przez zaszczepioną osobę bliską będzie jednocześnie zachętą do szczepień

Ogólnopolski apel naukowców do ministra

W liście skierowanym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ponad 30 naukowców z ośrodków w całej Polsce zwraca się z apelem o wypracowanie zaleceń dotyczących wizyt bliskich u pacjentów przebywających w szpitalach na oddziałach niecovidowych. Treść listu udostępniono w poniedziałek PAP.

Chodzi o sytuację, w której osoba odwiedzająca została w pełni zaszczepiona przeciw COVID 19 - wyjaśnili.

Autorzy listu podkreślają, że obecnie decyzja umożliwiająca wizytę bądź jej zabraniająca podejmowana jest przez dyrektora każdego szpitala. "Efektem tego jest uznaniowość realizacji jednego z podstawowych praw pacjentów, jakim jest bezpośredni kontakt z bliskimi" - konstatują.

- Ograniczanie wizyt jest szkodliwe z punktu widzenia dobra pacjentów, którzy częstokroć są osobami starszymi, obłożnie chorymi, przebywają na oddziałach onkologicznych, paliatywnych, w szpitalach psychiatrycznych, a więc są w sytuacji, w której bezpośredni kontakt z bliskimi jest pożądany ze względu na ich dobrostan psychiczny i fizyczny. Zakaz wizyt rodzin i bliskich pacjentów, jeżeli zostali zaszczepieni przeciw COVID 19, nie jest uzasadniony z epidemiologicznego punktu widzenia, zwłaszcza że do pracy w szpitalach jest dopuszczony personel medyczny, który nie został zaszczepiony na COVID 19, a więc jest potencjalnie dużo większym zagrożeniem dla pacjentów - napisali naukowcy.

Odwiedziny zachętą do szczepień?

O tym, jak naglący jest to problem, świadczą - zdaniem autorów listu - doniesienia medialne. O sytuacji pacjentów w szpitalach pisała niedawno m.in. "Gazeta Wyborcza" w artykule pt. "Chorzy leżą we własnych odchodach. Co się dzieje w szpitalach zamkniętych przed rodzinami?".

Według sygnatariuszy apelu przyznanie praw do odwiedzania chorego członka rodziny przez osoby zaszczepione stanowiłoby zarazem zachętę do szczepień - wyraźnie wskazując, że ci, którzy podjęli decyzję zaszczepienia się przeciw COVID 19, cieszą się większymi przywilejami, niż osoby niezaszczepione. "Utrzymywanie jednakowych obostrzeń dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych może podważać wiarę w skuteczność szczepień" - czytamy w liście.

- Dlatego zwracamy się do Pana Ministra z wnioskiem o wypracowanie wytycznych, które pozwolą pacjentom na kontakt z bliskimi przy jednoczesnym zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Jest to szczególnie uzasadnione w sytuacji, w której następuje radykalne łagodzenie obostrzeń w gospodarce i innych sferach życia publicznego - apelują eksperci do ministra Niedzielskiego.

Kto podpisał się pod listem?

Pod listem podpisali się eksperci z ośrodków naukowych w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Katowicach, Olsztynie, Wrocławiu i innych miastach, reprezentujących różne dziedziny nauki. Są to m.in. dr hab. Natalia Letki z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, prof. Barbara Klajnert-Maculewicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, prof. Maciej Żylicz - biochemik i biolog molekularny, prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Maria Bryszewska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, prof. Wojciech Dajczak z Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, profesor Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW Stefan Dziembowski, prof. Dariusz Jemielniak z ALK w Warszawie, prof. Ewa Matyja z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, dr hab. Joanna Trubicka - profesor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka", prof. Anetta Undas z Collegium Medicum UJ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum