×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Narodowe Centrum Krwi apeluje o oddawanie krwi z grup ujemnych

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAPOpublikowano: 14 lipca 2023 10:41Zaktualizowano: 14 lipca 2023 10:57

Narodowe Centrum Krwi apeluje do honorowych dawców o oddawanie krwi. Obecnie najbardziej oczekiwana jest krew grup ujemnych.

Narodowe Centrum Krwi apeluje o oddawanie krwi z grup ujemnych
NCK apeluje o oddawanie krwi z grup minusowych. Fot. Shutterstock

 

Pilnie potrzebna jest krew z grup minusowych

Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

- Sytuacja w krwiodawstwie jest zmienna i dynamiczna. W chwili obecnej najbardziej oczekiwana jest krew grup ujemnych, przede wszystkim krew grupy zero mająca ujemne Rh (ORhD-), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę - przekazało NCK, zwracając się z apelem.

Bieżące stany magazynowe zapasów krwi publikowane są na stronach internetowych poszczególnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Mapa obrazująca sytuację w kraju dostępna jest pod adresem internetowym. Można tam sprawdzić, gdzie są pilne potrzeby, jeśli chodzi o poszczególne grupy krwi, gdzie stan magazynów jest średni, gdzie optymalny, a gdzie nie ma potrzeb.

Eksperci zalecają, by oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum