Narodowa kwarantanna: zamknięte galerie, stoki, hotele. Nie będzie służbowego Sylwestra

Autor: DK, PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2020 15:40

Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń które pozostają w mocy zamykamy hotele, również na ruch służbowy, wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum. Zamykamy również stoki w okresie od 28 grudnia do 17 stycznia. Zamykamy galerie handlowe oprócz sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb. Na Sylwestra wprowadzamy zakaz i ograniczenia w przemieszczeniu się - wyliczał minister zdrowia Adam Niedzielski 17 grudnia na konferencji prasowej.

Narodowa kwarantanna: zamknięte galerie, stoki, hotele. Nie będzie służbowego Sylwestra
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

- Niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie, bo trudno oczekiwać, że szczepienia przeciw COVID-19, na które tak bardzo liczymy, ochronią nas w najbliższym czasie. Nawet zakładając optymistycznie, że zaczniemy się szczepić w tym roku, to efekt szczepienia populacyjnego w styczniu, lutym się jeszcze nie pojawi - ostrzegł na początku konferencji minister zdrowia.

Widmo trzeciej fali
Zdaniem ministra widmo trzeciej fali, rozpoczynającej się z poziomu 10 tysięcy zachorowań będzie oznaczało na pewno przekroczenie granic wydolności służby zdrowia. Jeżeli ta trzecia fala się zmaterializuje, to możemy być pewni, że nasz system ochrony zdrowia nie będzie wydolny, żeby obsłużyć tylu pacjentów w tak krótkim czasie. Dlatego szpitale tymczasowe będą rezerwą, która ma pomóc w tym, że ta fala zostanie przez system szpitalnictwa obsłużona.

- Ryzyko dużej liczby zachorowań powoduje, że możemy mieć do czynienia ze skutkami, które mogą być o wiele gorsze w porównaniu do tych, które widzieliśmy w szczycie drugiej fali. Mówię tutaj o wysokiej liczbie zgonów i hospitalizacji. O tym, że załamanie systemu ochrony zdrowia spowoduje zagrożenie nie tylko dla pacjentów covidowych, ale również dla tych pacjentów, którzy walczą z innymi chorobami. Spowoduje utrudnienie dostępności do ochrony zdrowia - podkreślał Adam Niedzielski.

Minister zdrowia zaapelował do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie i swoich bliskich, o przestrzeganie norm i regulacji, które się wprowadza. Stwierdził jednak, że wie, iż same apele nie pomogą.

Zamknięcie hoteli, stoków, galerii
- Dlatego szanowni państwo od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy, zamykamy hotele, również na ruch służbowy, wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii. Zamykamy również stoki w okresie od 28 grudnia do 17 stycznia - powiedział minister.

Kolejna regulacja, która ma ochronić nas przed falą epidemii w nadchodzącym czasie dotyczy galerii handlowych. - Zamykamy w okresie 28 grudnia-17 stycznia galerie handlowe oprócz sklepów, które zapewniają zaspokojenie podstawowych potrzeb, czyli sklepów spożywczych, drogerii i inne sklepów, które w takiej kategorii się mieszczą - stwierdził Niedzielski.

- Na Sylwestra chcemy wprowadzić zakaz i ograniczenia w przemieszczeniu się. To ograniczenie będzie obowiązywało 31 grudnia od godziny 19 do 6 rano dnia następnego. Uzasadnione są tylko i wyłącznie wyjścia z domu w celu zaspokojenia takich potrzeb nagłych, jak wizyta w aptece, wyjście w innym celu na przykład zawodowym - ogłosił.

- Bardzo ważnym elementem jest też to, że dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym będzie obowiązek odbycia kwarantanny na ogólnych zasadach, czyli 10-dniowej - dodał Adam Niedzielski.

Przygotowanie do szczepień
Minister zdrowia kończył apelem, że wygrać tę walkę możemy tylko razem. Dlatego każdy kto będzie się wyłamywał z tych obostrzeń bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za życie i zdrowie nie tylko swoich bliskich, ale i osób ze swojego otoczenia.

- Mam nadzieję że ta kwarantanna narodowa przygotuje nas do szczepień, które dzięki niej będą przebiegać w sposób sprawny i osiągniemy te wielkości zaszczepionych, które pozwolą nam łatwiej się obronić, żeby to światełko w tunelu było coraz wyraźniejsze - podsumował.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban podkreślił, że obostrzenia te wynikają z tego, że "w gruncie rzeczy walczymy o życie ludzkie". - To, że spada liczba nowo zdiagnozowanych, to bardzo pocieszające, ale nie spada liczba osób, które umierają; ta liczba utrzymuje się na tym samym poziomie, a co gorsza obserwujemy również wzrost osób umierających nie z powodu rozpoznanego COVID19, ale z powodu innych chorób, być może dlatego, że ci ludzie nie trafiają do szpitala w odpowiednim czasie - mówił Horban na wspólnej z ministrem zdrowia konferencji prasowej.

Alarmujący sygnał
Podkreślił, że "wzrost zgonów mniej więcej o 100 proc. jest sygnałem alarmującym". - Nie powinniśmy dopuszczać, by obecna liczba zgonów się utrzymywała, a nie daj Boże, by jeszcze wzrosła - dodał ekspert.

- Gdybyśmy kontynuowali radosną twórczość wypoczynkową, to obawiam się, że słowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na temat niewytrzymania systemu ochrony zdrowia ziściłyby się. Ponieważ już to właściwie prawie miało miejsce kilka tygodni temu, szczęśliwie, żeśmy to wytrzymali, liczba spadła, ale szykowałaby się nam powtórka tego samego - stwierdził Horban.

Zaapelował - w imieniu lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia - "o rozsądek i trzymanie się zasad, które są doskonale znane". Podkreślił, że "jest to tym bardziej niezbędne, że już praktycznie widzimy koniec epidemii".

Według głównego doradca premiera ds. COVID-19 "w momencie, kiedy zaczną się masowe szczepienia i kiedy po kilku tygodniach zaczną one przynosić skutek w postaci ochrony osób najbardziej zagrożonych zachorowaniem i śmiercią, będziemy już w dużo lepszej sytuacji". - Myślę, że już następne ferie będziemy mogli spędzać w dużo lepszym nastoju niż teraz - dodał Horban.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum