Nakręca spiralę wynagrodzeń i podkupuje pracowników czy ratuje niewydolny system? Sektor prywatny na HCC
Medycyna prywatna. Jakie jest jej miejsce systemie ochrony zdrowia? Minister zdrowia Adam Niedzielski wytknął niedawno, iż sektor winduje ceny usług i nierzadko "można między bajki włożyć opowieści, że zapewnia szybszy dostęp do specjalisty". O relacjach między prywatną a publiczną ochroną zdrowia i wyzwaniach dla obu będziemy rozmawiali podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

- Sektor prywatny podkupuje z systemu publicznego pracowników, nakręca spiralę wynagrodzeń i niezdrowej konkurencji - ocenił niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski
- Wokół medycyny prywatnej pojawia się sporo niepotrzebnych kontrowersji - twierdzi dr Andrzej Mądrala, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej
- Pracodawcy Medycyny Prywatnej uważają, że potrzebny jest powrót do dyskusji na temat miejsca w systemie ochrony zdrowia placówek prywatnych
- Podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress – HCC, Katowice, 9 -10 marca 2023 r.) zaplanowaliśmy sesję, w której eksperci będą rozmawiać o miejscu sektora prywatnego w ochronie zdrowia
Sektor prywatny a publiczny. Współpracują czy konkurują?
Wzajemne relacje między sektorem prywatnym a publicznym w systemie ochrony zdrowia stały się tematem emocjonalnych dyskusji, gdy niedawno głos w tej sprawie zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jak mówił, sektor prywatny, by zapewnić większą dostępność usług niż w placówkach publicznych zdecydowanie przepłaca specjalistów. Winduje nie tylko ich wynagrodzenia, ale także ceny usług, co jednak nie poprawia ich jakości. Zdaniem ministra, coraz częściej też "można między bajki włożyć opowieści“, że prywatny sektor oparty o abonamenty zapewnia szybszy dostęp do specjalisty.
Przedstawiciele placówek prywatnych uważają, że minister przeciwstawia dwa sektory ochrony zdrowia, które powinny z sobą współpracować.
- Wokół medycyny prywatnej pojawia się sporo niepotrzebnych kontrowersji - twierdzi dr Andrzej Mądrala, prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej. Zwraca uwagę, że w opiece ambulatoryjnej - począwszy od POZ, a skończywszy na specjalistce - mamy ponad 80 proc. podmiotów prywatnych. To zatem ważna część systemu ochrony zdrowia.
Potrzebny powrót do dyskusji o miejscu w systemie placówek prywatnych
Prof. Jarosław Fedorowski dodaje, że w sieci podstawowego zabezpieczenia działa około 70 szpitali będących własnością prywatną lub w części prywatną: - Co więcej one znajdują się na I i II poziomie, czyli są to szpitale pierwszego kontaktu.
Jak przekonuje Mądrala, podmioty prywatne inwestują w nowoczesne technologie i kształcenie personelu medycznego. - Część placówek prywatnych współpracuje z uczelniami wyższymi, dbając w ten sposób o rozwój kadr - mówi prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej.
I na ten temat minister zdrowia ma inne zdanie, bo wytknął sektorowi prywatnemu, że „nie inwestuje w kształcenie medyków, w ich rozwój, a tylko konsumuje to, co wygenerowano za pomocą publicznych środków“.
Przedstawiciele prywatnej ochrony zdrowia, dowodzą, że jest inaczej, a sektor prywatny to nie tylko abonamenty pracownicze czy świadczenia płatne z kieszeni pacjenta, ale także wiele usług świadczonych w oparciu o kontrakt z NFZ i to w tak wyspecjalizowanych obszarach, jak np. kardiologia czy onkologia.
W niedawnym wywiadzie dla Rynku Zdrowia minister Adam Niedzielski, odpowiadając na reakcje sektora prywatnego, z jakimi spotkały się jego opinie, wyjaśniał, że przedstawiany przez niego punkt widzenia nie dotyczył prywatnej ochrony zdrowia ze względu na jej strukturę właścicielską.
- Chodziło mi o to, jaka część systemu finansowana jest przez NFZ, a jaka nie jest, nie odnosiłem się w ogóle do struktury właścicielskiej. I to była moja linia demarkacyjna - powiedział.
Podtrzymał wcześniejszą opinię: - Różnica między tymi dwoma sektorami polega na tym, że sektor prywatny podkupuje z systemu publicznego pracowników, nakręca spiralę wynagrodzeń i niezdrowej konkurencji. Wpływa też na jakość udzielanych świadczeń, bo jak pacjent zaczyna krążyć po wielu podmiotach, to też nikomu nie wychodzi to na dobre.
Pracodawcy Medycyny Prywatnej uważają, że potrzebny jest powrót do dyskusji na temat miejsca w systemie ochrony zdrowia placówek prywatnych. - Przygotujemy się do niej, chcemy by była merytoryczna, oparta o dane - zapowiada prezes Pracodawców Medycyny Prywatnej.
W programie nadchodzącego VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach 9 i 10 marca ścieżce tematycznej Zarządzanie i organizacja systemu zaplanowaliśmy m.in. sesję, podczas której eksperci będą rozmawiać o miejscu sektora prywatnego w ochronie zdrowia. REJESTRACJA
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (32)