Nakłady na rehabilitację spadły o 177 mln zł. Miłkowski przedstawił dane w Sejmie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP29 września 2021 06:29

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przedstawił w Sejmie, 28 września, dane dotyczące utrudnień w dostępie do świadczeń zdrowotnych w 2020 roku.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Podsekretarz stanu w MZ Maciej Miłkowski podczas przemowy w Sejmie przypomniał, że z powodu pandemii w 2020 roku nakłady na świadczenia rehabilitacyjne spadły o 177 ml zł w porównaniu do 2019 roku
  • Podkreślił także, że zmniejszenie środków szczególnie dotknęło pacjentów wymagających rehabilitacji pulmonologicznej
  • Zgodnie z najnowszymi danymi, w Polsce osoby powyżej 60 roku życia, ale też w przedziale 75-85 lat to pacjenci, którzy najczęściej korzystają z sytemu ochrony zdrowia

Dostępność świadczeń rehabilitacyjnych

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej rozpatrzono informację ministra zdrowia o dostępności do rehabilitacji.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski przypomniał, że świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej są realizowane w warunkach ambulatoryjnych, domowych, w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych. Na świadczenia rehabilitacyjne wymagane jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, tj. takiego, który pracuje w ramach umowy z NFZ. Na niektóre zakresy świadczeń skierowanie wystawić może tylko lekarz specjalista.

- Średni czas oczekiwania na rehabilitację to od kilku dni do roku (...) Najdłużej czeka się na rehabilitację ogólnoustrojową w warunkach stacjonarnych - według ostatnich danych NFZ na świadczenia zdrowotne w zakresie rehabilitacji czeka prawie milion osób - powiedział Miłkowski.

Jeśli chodzi o nakłady na rehabilitację, to ostatni wzrost w Polsce zanotowano w 2019 r. "Wzrosły one o 22 proc. w 2019 roku - w stosunku do 2018 roku" - powiedział Miłkowski.

- Niestety w 2020 roku, z powodu epidemii i utrudnionego dostępu do świadczeń zdrowotnych, w związku z zaleceniami dotyczącymi udostępniania łóżek pacjentom covidowym, świadczenia te zostały zmniejszone. Ich wartość - w stosunku do 2019 roku - spadła w 2020 roku o 177 milionów złotych. To jest 11 proc. mniej niż w 2019 roku - poinformował wiceminister zdrowia.

- W 2021 roku jest lepiej, ale nadal minimalnie mniej niż w 2019 roku - dodał. Poinformował, że zmniejszenie nakładów na świadczenia rehabilitacyjne najbardziej dotknęło pacjentów wymagających rehabilitacji pulmonologicznej.

Czytaj: KIF pyta NFZ o wycenę dla fizjoterapii. Co jest nie tak?

Plan dla Chorób Rzadkich opublikowany w Monitorze Polskim. Wyznacza cele na najbliższe dwa lata LISTA

Starsi pacjenci najczęściej korzystają ze świadczeń

- Po wprowadzeniu zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności poprawiła się w pewnym stopniu sytuacja osób starszych. Ustawa ta zapewniła osobom niepełnosprawnym dostęp do świadczeń poza kolejnością - zauważył Miłkowski.

- Demografia w Polsce jest nieubłagana i mamy do czynienia z coraz większą liczbą osób w podeszłym wieku. (...) Osoby w wieku 60 plus, ale też odpowiednio 75-85 lat to pacjenci, którzy najczęściej korzystają z sytemu ochrony zdrowia - mówił Miłkowski.

Mówił, że system ochrony zdrowia w Polsce jest nakierunkowany nie tylko na wydłużenie życia pacjenta. "Bardzo istotne jest również wydłużenie życia w zdrowiu i w sprawności. Rehabilitacja w znaczącej mierze pozwala utrzymać sprawność w szczególności w wieku podeszłym" - zaakcentował.

Pytany o sytuację w lecznictwie uzdrowiskowym podczas pandemii, wiceminister zdrowia przypomniał, że "lecznictwo uzdrowiskowe było w roku ubiegłym, aż do początku tego roku, zamknięte - zgodnie z decyzjami administracyjnymi". "Od 14 marca do 14 czerwca 2020 roku całkowicie zawieszono możliwość skierowania do uzdrowisk i zakazano realizacji świadczeń. Później częściowo świadczenia te nie były realizowane w strefach czerwonych w sierpniu i od drugiej fali - w październiku" - dodał.

- Od 11 marca udało nam się tę działalność przywrócić - przypomniał Miłkowski.

Czytaj: Fizjoterapia i rehabilitacja. NFZ wydłuża okres dostosowania się do zmian w rozliczeniach

Rehabilitacja po COVID-19. MZ przedłuża okres kwalifikowania pacjentów z 6 do 12 miesięcy

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum