Największy związek zawodowy lekarzy kończy 30 lat

Autor: oprac. JKB • Źródło: OZZL, Rynek Zdrowia22 października 2021 12:26

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy ma 30 lat. Związek został zarejestrowany 18 października 1991 roku. Obecny przewodniczący Krzysztof Bukiel podsumowując działalność związku napisał: "Na porażkę OZZL zanosi się w dziedzinie reformy ochrony zdrowia".

  • 18 października 1991 roku zarejestrowano Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Tego dnia obchodzi się co roku dzień św. Łukasza – patrona lekarzy
  • Przewodniczący ZK OZZL Krzysztof Bukiel przedstawił kilka najważniejszych refleksji z tym związanych. Nie zabrakło gorzkich słów skierowanych do obecnego rządu
  • - Na porażkę OZZL zanosi się natomiast w dziedzinie reformy ochrony zdrowia. Obecny rząd bowiem za punkt honoru przyjął wyplenienie mechanizmów rynkowych z publicznej ochrony zdrowia i powrót do budżetowej, państwowej służby zdrowia na wzór PRL-owskiej – czytamy

30 lat OZZL. Historia związku 

W komunikacie opublikowanym z okazji 30-lecia OZZL, znalazła się krótka historia Związku. Jak zaznaczył przewodniczący, OZZL był pierwszym po II wojnie światowej niezależnym związkiem zawodowym, odcinającym się od władzy komunistycznej.

- Trudno nie zauważyć, że obecnie rządzący nawiązują do tej – niechlubnej spuścizny – prowadząc negocjacje w sprawie ustawowych płac minimalnych dla lekarzy w tzw. Zespole Trójstronnym ds. ochrony zdrowia, w którym nie ma miejsca na odrębny związek zawodowy lekarzy – napisał Krzysztof Bukiel.

W informacji można przeczytać także o działaniach OZZL podejmowanych od początku istnienia. Zostały one określone mianem dwutorowych, ponieważ z jednej strony zrzeszeni w niej lekarze dążyli do zmiany systemu ochrony zdrowia w kierunku rynkowej, natomiast z drugiej działali oni na rzecz poprawy wynagrodzeń lekarskich. Oprócz tego OZZL regularnie organizował m.in. protesty, manifestacji, strajki czy protest „pieczątkowy” przeciwko ustawie refundacyjnej.

- OZZL prowadził też b. poważne działania medialne jak np. zlecanie badań opinii społecznej w sprawach dotyczących ochrony zdrowia czy wynagrodzeń lekarskich, zamieszczanie płatnych ogłoszeń w najważniejszych gazetach krajowych na temat ochrony zdrowia lub akcje bilbordowe. […] Na początku 21 wieku - publikacji naszych (płatnych) ogłoszeń odmawiały popularne gazety, dzisiaj – firmy zarządzające bilbordami lub właściciele budynków, na których te bilbordy wiszą. Przyczyna jest taka sama – obawa przez podpadnięciem rządzącym – podkreślił przewodniczący.

Czytaj: OZZL poparł lekarzy z Prokocimia. "Warunki pracy zagrażają lekarzom i pacjentom"

Prawne działania OZZL i możliwa porażka

Jak pisze Krzysztof Bukiel OZZL w ciągu tych 30 lat podejmował kroki prawne, dzięki którym reprezentowano lekarzy w sporach indywidualnych. Złożono w tym czasie wiele skarg do TK, m.in. o uznanie dyżuru lekarskiej za czas pracy, że tzw. "trzynastka" nie powinna być wypłacana z funduszy kas chorych. Interweniował także w organizacjach międzynarodowych, gdzie upominał się o godne warunki pracy oraz płacy.

W komunikacie od OZZL podsumowano także najważniejsze założenia, jakie postawił przed lekarzami Związek:

- Założyciele OZZL postawili przed związkiem dwa zasadnicze cele: doprowadzić do zmiany systemu ochrony zdrowia w Polsce na taki, który uwzględniałby mechanizmy rynkowe oraz doprowadzić do sytuacji, gdy wynagrodzenie lekarza specjalisty będzie wynosić co najmniej 3,5 „średniej krajowej” (później ten wskaźnik, podobnie jak wskaźniki dotyczące lekarzy bez specjalizacji, zostały przez OZZL nieco zmienione aby dopasować je do postulatów izb lekarskich) – napisał przewodniczący Bukiel.

Na koniec załączono gorzką refleksję związaną z możliwą porażką, która może wkrótce nadejść. "Na porażkę OZZL zanosi się natomiast w dziedzinie reformy ochrony zdrowia. Obecny rząd bowiem za punkt honoru przyjął wyplenienie mechanizmów rynkowych z publicznej ochrony zdrowia i powrót do budżetowej, państwowej służby zdrowia na wzór PRL-owskiej" – dodał szef OZZL.

Całość komunikatu dostępna pod adresem: https://www.ozzl.org.pl/aktualnosci/14176-30-lat-ozzl

 Czytaj: W listopadzie 51 dyżurów bez obsady na SOR-ze w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu

Wniosek opozycji o zwiększenie wydatków na zdrowie odrzucono. Dotyczył 10 mld zł

OZZL o "geście dobrej woli" ministra zdrowia wobec lekarzy. Jaki byłby roczny koszt?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum