×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Największa centrala związkowa mówi dość. "Nie będziemy klakierami Nowego Ładu"

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia03 sierpnia 2021 22:29Aktualizacja: 03 sierpnia 2021 23:02

Branża Ochrony Zdrowia Forum Związków Zawodowych zawiesza udział w pracach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia przy Ministrze Zdrowia – podał we wtorek wieczorem OZZPiP. "Nie zgadzamy się na udział w ministerialnym teatrzyku".

Największa centrala związkowa mówi dość. "Nie będziemy klakierami Nowego Ładu"
Forum Związków Zawodowych zawiesza udział w pracach zespołu przy ministrze zdrowia. Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Shutterstock
  • Branża Ochrony Zdrowia Forum Związków Zawodowych zawiesza swój udział w pracach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia przy Ministrze Zdrowia – podali we wtorek wieczorem przedstawiciele FZZ
  • - Nie zgadzamy się na udział w tym ministerialnym teatrzyku według scenariuszy pisanych w zaciszu politycznych gabinetów - napisali liderzy Forum w oficjalnym oświadczeniu
  • Punktem spornym są nowe wynagrodzenia medyków. FZZ wskazuje, że wprowadzone nowelizacją rozwiązania "mają charakter dyskryminujący, polaryzujący, konfliktogenny oraz sformułowany w oparciu o nieprecyzyjne i ograniczające realną optykę wskaźniki"

FZZ  zawiesza udział w pracach Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia przy Ministrze Zdrowia

Branża Ochrony Zdrowia Forum Związków Zawodowych to – jak czytamy w oświadczeniu FZZ - największa spośród trzech reprezentatywnych central związkowych, która zrzesza pracowników medycznych i niemedycznych pracujących w podmiotach leczniczych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszyscy liderzy organizacji pracowniczych przynależących do tej organizacji "wyrażają sprzeciw wobec polityki płacowej oraz sposobów jej realizacji przez kierownictwo Ministerstwa Zdrowia”.

- Jesteśmy oburzeni nową polityką płacową, wprowadzoną od 1 lipca br. nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego, która nie uwzględnia doświadczenia zawodowego, stopnia zaangażowania w procesie pracy, odpowiedzialności, złożoności zadań, spłaszcza siatkę płac, nie wprowadza marginesu finansowego na zróżnicowanie wynagrodzeń zgodnego z kodeksem pracy oraz umożliwia pracodawcom degradowanie pracowników do niższych grup zaszeregowania – wskazują sygnatariusze oświadczenia.

Jak dodają „standardy dialogu społecznego, wola do zrozumienia i zaakceptowania panujących obecnie warunków pracy i płacy w podmiotach leczniczych są dalekie od tych, które panują w krajach Europy Zachodniej”.

"Nie będziemy klakierami Nowego Ładu"

Podkreślają, że rząd poprzez działania ministra zdrowia, które nie uwzględniają głosu pracowników zrzeszonych w FZZ, prowadzi do „eskalacji konfliktu społecznego, pogłębienia poważnych problemów kadrowych i w ostateczności – do kompletnej niewydolności całego systemu”. Natomiast działania Adama Niedzielskiego określają „monologiem władzy nieliczącej się z pacjentem i personelem, podszyty ignorancją i przekonaniem o własnej wyższości”.

- Nie zgadzamy się na udział w tym ministerialnym teatrzyku według scenariuszy pisanych w zaciszu politycznych gabinetów. Nie będziemy przyjmować dokumentów wychwalających „w ciemno” kolejne obietnice bez pokrycia. Nie będziemy klakierami Nowego Ładu! – podnoszą przedstawiciele FZZ.

Czytaj więcej: Pielęgniarki oburzone podwyżkami dla polityków. Ptok: "Może chcą nas upodlić"

Podwyżki dla polityków. NIL przypomina: lekarze dostali 19 zł brutto

Liderzy FZZ oczekują spotkania z premierem

Podnoszą, że rozwiązania wprowadzone nowelizacją ustawy o wynagrodzeniach mają charakter dyskryminując, polaryzujący, konfliktogenny oraz sformułowany w oparciu o nieprecyzyjne i ograniczające realną optykę wskaźniki.

- Wielokrotnie zgłaszanym przez nasze organizacje rozwiązaniem, które ma szansę obniżyć temperaturę sporu, jest przeniesienie rozmów i organizacji zespołu negocjacyjnego ds. polityki płacowej zawodów medycznych i niemedycznych do Rady Dialogu Społecznego. W pierwszej kolejności oczekujemy pilnego spotkania z Premierem – dodają.

Przypomnijmy, że liderzy Branży Ochrony Zdrowia FZZ przystąpili 2 do Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia, który na 11 września zapowiedział strajk pracowników ochrony zdrowia w Warszawie.

Czytaj również: Medycy wyjdą na ulicę. Będzie wielki protest pracowników ochrony zdrowia. Znamy datę

Oświadczenie FZZ o zawieszeniu udziału w pracach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia przy Ministrze Zdrowia parafowały:

  • Krystyna Ptok
    Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych
  • Beata Rozner
    Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej Terapii
  • Ewa Ochrymczuk
    Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii
  • Ewa Dziurda-Józefowska
    Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii
  • Monika Mazur
    Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii
  • Beata Kalicka
    Związek Zawodowy Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej
  • Grażyna Cebula-Kubat
    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze