Najwięcej uchodźców w szpitalach na Podkarpaciu. Kraska zapowiada relokację w głąb kraju

Autor: oprac. MP • Źródło: PR24/Rynek Zdrowia14 marca 2022 09:10

- W tej chwili w naszym kraju przebywa ponad 1,7 mln uchodźców ze Wschodu. Z opieki zdrowotnej korzysta ponad 1800 Ukraińców, z czego prawie połowa to są dzieci - wylicza wiceminister Waldemar Kraska i zapowiada relokację pacjentów z Podkarpacia w głąb kraju czy na zachód Europy. Pierwsze dzieci trafiły do Włoch.

Najwięcej uchodźców w szpitalach na Podkarpaciu. Kraska zapowiada relokację w głąb kraju
Uchodźcy z Ukrainy na dworcu w Przemyślu Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • - W tej chwili w naszym kraju przebywa ponad 1,7 mln uchodźców ze Wschodu - wyliczał na antenie Polskiego Radia Waldemar Kraska
  • Wiceminister zdrowia poinformował, że w tej chwili z polskiej opieki zdrowotnej korzysta ponad 1800 Ukraińców, z czego prawie połowa to są dzieci
  • Najtrudniejsza sytuacja jest na Podkarpaciu, gdzie uchodźcy trafiają w pierwszej kolejności
  • Wiceszef resortu zdrowia zapowiedział, że w razie konieczności pacjenci będą transportowani w głąb kraju do innych placówek
  • Trwają rozmowy z krajami Europy Zachodniej w sprawie pomocy chorym. W niedzielę, 13 marca, pierwsze ukraińskie dzieci zostały przetransportowane z Polski do Włoch

Ponad 1,7 mln uchodźców z Ukrainy. Najwięcej korzystających z opieki jest na Podkarpaciu

- W tej chwili w naszym kraju przebywa ponad 1,7 mln uchodźców ze Wschodu. Specustawa, która została przyjęta przez weekend, podpisana przez prezydenta, umożliwia wszystkim obywatelom Ukrainy na bezpłatny dostęp do naszej ochrony zdrowia. Na dziś z naszej opieki zdrowotnej korzysta ponad 1800 osób narodowości ukraińskiej, z czego prawie połowa to są dzieci - wyliczał na antenie Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Najwięcej osób korzystających z opieki zdrowotnej jest na Podkarpaciu. Monitorujemy to wszystko i jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy przenosić tych pacjentów w głąb kraju - dodał.

"Wchodzimy w kooperację z wieloma krajami Unii Europejskiej"

Wiceszef resortu wyjaśniał, że relokacja ma odciążyć placówki ochrony zdrowia zlokalizowane w bezpośredniej bliskości ze wschodnią granicą.

- Chcemy, żeby ten dostęp do opieki zdrowotnej, także na Podkarpaciu, był tak jak przed wojną na Ukrainie - tłumaczył.

Jednocześnie przyznał, że cały czas trwają rozmowy z krajami Europy Zachodniej w sprawie pomocy Polsce nad opieką z uchodźcami.

- Rozmawiamy z Unią Europejską, bo być może tych osób korzystających z pomocy zdrowotnej może być więcej, w szczególności, jeżeli chodzi o leczenie specjalistyczne, dlatego wchodzimy w kooperację z wieloma krajami Unii Europejskiej - mówił Waldemar Kraska.

Dzieci z Ukrainy przetransportowane do Włoch

Wiceminister poinformował także, że w niedzielę, 13 marca, pierwsze dzieci zostały przetransportowane do Włoch.

- Radzimy sobie, ale ta skala jest niespotykana, bo przypomnę, że w ciągu 2 tygodni przyjęliśmy ponad 1,5 mln uchodźców. Oczekujemy tej pomocy z Unii Europejskiej - wyjaśniał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum