Najważniejsze organizacje w ochronie zdrowia chcą dymisji Niedzielskiego. Wniosek do premiera, prezydenta i prezesa PiS

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia02 lipca 2021 10:50

Przedstawiciele najważniejszych związków i samorządów w ochronie zdrowia chcą odwołania Adama Niedzielskiego. W sprawie napisali do Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. Działania ministra to - jak wskazują - "monolog władzy (...) podszyty ignorancją i przekonaniem o własnej wyższości"

Najważniejsze organizacje w ochronie zdrowia chcą dymisji Niedzielskiego. Wniosek do premiera, prezydenta i prezesa PiS
Adam Niedzielski pod ostrzałem samorządowców/ Foto: PAP/ Rafał Guz
 • Przedstawiciele związków zawodowych w ochronie zdrowia 1 lipca skierowali wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie ministra Adama Niedzielskiego
 • "Z powodu całkowitej utraty zaufania do niego w środowisku medycznym oraz braku możliwości poprawy w tym zakresie"
 • Działania Ministra Zdrowia to - jak wskazują - "monolog władzy nieliczącej się z pacjentem i personelem, podszyty ignorancją i przekonaniem o własnej wyższości"

Najważniejsze związki i samorządy w ochronie zdrowia chcą dymisji Niedzielskiego

Wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy podpisali Krystyna Ptok, Zofia Małas, Krzysztof Bukiel, Maciej Krawczyk, Andrzej Matyja, Alina Niewiadomska, Monika Mazur, Ewa Ochrymezuk, Beata Kalicka oraz Beata Rozner.

To przedstawiciele najważniejszych związków zawodowych i samorządów w ochronie zdrowia. Domagają się odwołania ze stanowiska ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Powodem jest całkowita utrata zaufania „do niego w naszym środowisku oraz brak możliwości poprawy w tym zakresie”.

- Współpraca przedstawicieli naszych zawodów z aktualnym Ministrem Zdrowia od dawna jest całkowicie nieudana, a błędy Pana Ministra w ocenie sytuacji w systemie opieki zdrowotnej, wybiórcze podejmowanie działań w sprawach istotnych dla systemu oraz usilne podtrzymywanie swoich autorytarnych, niekorzystnych decyzji kończą się wielką stratą dla polskiego pacjenta i pracowników ochrony zdrowia - czytamy w piśmie.

Jak wskazują autorzy wniosku działania ministra „pogarszają dostęp do opieki zdrowotnej, zwiększają migrację zewnętrzną i wewnętrzną pracowników systemu opieki zdrowotnej oraz zniechęcają absolwentów kierunków medycznych do podejmowania pracy w zawodzie w Polsce, potęgując tym samym szybki wzrost średniej wieku pracowników publicznego systemu opieki zdrowotnej”.

Czytaj również: Krystyna Ptok apeluje: nie podpisujcie porozumień. Chodzi o nowe wynagrodzenia

- Epidemia COVID-19 nadwątliła i tak nienajlepszą sytuację kadrową, a o niewątpliwych błędach w walce z pandemią świadczy sytuacja, w której w ostatnim roku w Polsce liczba zgonów przekraczająca wieloletnie średnie jest najwyższa w Europie – przekonują.

"Przedstawiciele MZ ignorują inne niż swoje rozwiązania"

Jednocześnie podkreślają, że zaangażowanie związków i samorządów w reformę systemu opieki zdrowotnej może i powinno być większe.

- Dysponujemy gronem ekspertów i gotowymi rozwiązaniami usprawniającymi działania systemu na rzecz polskiego pacjenta. Wymaga to jednak szerokiej i bliskiej współpracy z resortem odpowiedzialnym za opiekę zdrowotną, a tej współpracy po prostu nie ma – wskazują.

Twierdzą jednak, że środowisko jest ignorowane przez przedstawicieli resortu zdrowia.

-  Nasze zażenowanie wywołują kolejne publiczne zapewnienia Pana Ministra o prowadzeniu dialogu i rozmowach ze związkami zawodowymi i samorządami w sytuacji, gdy przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia ignorują inne niż swoje rozwiązania, a od strony społecznej oczekują jedynie bezwzględnej akceptacji ministerialnych propozycji. Działania w tym zakresie Ministra Zdrowia to nie jest dialog i wspólne rozwiązywanie problemów systemu ochrony zdrowia, to monolog władzy nieliczącej się z pacjentem i personelem, podszyty ignorancją i przekonaniem o własnej wyższości – oceniają.

Czytaj również: 

Ratownicy o propozycjach Ministerstwa Zdrowia: nie ma porozumienia z NFZ. "Nie poddajemy się, walczymy nadal"

Naczelna Rada Lekarska w 13 punktach tłumaczy, dlaczego chce dymisji ministra Niedzielskiego

Na koniec wnioskują o bezpośrednie spotkanie adresatów pisma z przedstawicielami związków zawodowych.

Wniosek podpisali: 

 • Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
  (-) Krystyna Ptok
 • Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
  (-) Zofia Małas
 • Przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy
  (-) Krzysztof Bukiel
 • Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów
  (-) Maciej Krawczyk
 • Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
  (-) Andrzej Matyja
 • Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych
  (-) Alina Niewiadomska
 • Przewodnicząca Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii
  (-) Monika Mazur
 • Przewodnicząca Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii
  (-) Ewa Ochrymezuk
 • Przewodnicząca Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej
  (-) Beata Kalicka
 • Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego, Anestezjologii i Intensywnej Terapii
  (-) Beata Rozner

Pismo ws. odwołania Adama Niedzielskiego załączamy poniżej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum