×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Najważniejsze wydarzenia 2018 roku w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia27 grudnia 2018 08:38

Wprowadzenie obowiązkowych e-zwolnień, upaństwowienie ratownictwa, zmiana przepisów dot. dopalaczy i gwarancja szybszego wzrostu nakładów na zdrowie - to według PAP niektóre istotne wydarzenia społeczne mijającego roku.

Najważniejsze wydarzenia 2018 roku w ochronie zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rok 2018  przyniósł sporo zmian w systemie ochrony zdrowia.

W lutym m.in  podwyżki dla rezydentów.

W tym miesiącu minister zdrowia zadeklarował wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu z zawodami medycznymi . To przewidywało porozumienie ministra  i lekarzy rezydentów, które zakończyło trwający od 2 października  protest  przedstawicieli tych profesji. Początkowo prowadzili oni protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy: zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na mocy której lekarze zgadzają się wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska.

W połowie lutego  weszły w życie przepisy, że osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie mogą korzystać z solarium. Obowiązkowe stały się ostrzeżenia, że korzystanie z nich zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry.

Maj to kolejny miesiąc przynoszący ważne zmiany dla systemu ochrony zdrowia.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski i dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski podpisali umowę przewidującą budowę i modernizację baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wartość projektu to ponad 22 mln zł. W jego ramach powstaną nowoczesne bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego, tzw. HEMS (ang. Helicopter Emergency Medical Service) w Olsztynie i Lublinie, zmodernizowana zostanie baza w Płocku.

14 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Prezydent podpisał też nowelę ustawy podnoszącą rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta socjalna wzrosła z 865,03 zł do 1029,80 zł.

22 maja prezydent podpisał ustawę o ochronie danych osobowych, zakładała ona m.in. kary za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych, powołanie Urzędu Ochrony Danych Osobowych w miejsce Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz skrócenie postępowań dotyczących naruszeń danych osobowych.

Tego dnia swój podpis Andrzej Duda złożył również na ustawie zakładającej upaństwowienie ratownictwa medycznego. Istniejące umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego mają obowiązywać na okres, na jaki zostały zawarte, nie dłużej niż do 31 marca 2019 r.

W tym miesiącu zakończył się także po 40 dniach protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie.  

13 czerwca pod hasłem "Pacjent i system - zasady działania opieki medycznej" odbyła się pierwsza z cyklu konferencji, planowanych w ramach debaty "Wspólnie dla Zdrowia". Debata ma pokazać, jakie powinny być kierunki zmian w systemie, jakie cele i priorytety. W jej ramach zaplanowano serię konferencji, które mają odbywać się od czerwca br. do czerwca 2019 r.

W lipcu  Sejm znowelizował ustawę zakładającą przyspieszenie tempa wzrostu nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia, tak by nie mniej niż 6 proc. produktu krajowego brutto było przeznaczane na ten cel od 2024 r. Wcześniej zakładano, że nastąpi to w roku 2025.

W sierpniu wprowadzono zaostrzenie przepisów dotyczących dopalaczy. Wprowadzono m.in zapis  na mocy, którego osoby sprzedające "dopalacze" traktowane są tak samo jak osoby sprzedające narkotyki - zaczęły obowiązywać przepisy, które mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.

5 września odbyła się druga konferencja w ramach narodowej debaty "Wspólnie dla zdrowia", obradowała pod hasłem "Medycyna, finanse, gospodarka".

17 października Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowy Instytut Wydawniczy podpisały porozumienie "Z książką zdrowiej!" o przekazaniu do prawie 500 szpitali, w których funkcjonują oddziały dziecięce lub onkologiczne, około 50 tys. książek.

W listopadzie (9 listopada) Sejm zdecydował o odrzuceniu obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych. Głosami sejmowej większości kilka tygodni wcześniej projekt został skierowany do komisji. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem projektu do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Podnosili także, że procedowanie może być okazją do edukowania na temat zasadności szczepień. Stanowisko rządu do projektu jest negatywne.

Także w listopadzie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że prowadzone są prace analityczne, które mają na celu opracowanie rozwiązań prawnych i mechanizmów organizacyjnych zwiększających efektywność wykorzystania osocza pochodzącego od polskich dawców. Polska nie posiada fabryki frakcjonowania osocza.

W tym miesiącu również sześć instytucji państwowych, w tym Główny Inspektor Sanitarny, komendant główny policji, szef Krajowej Administracji Skarbowej, Prokurator Krajowy, komendant główny Straży Granicznej i Główny Inspektor Sanitarny, podpisało porozumienie, którego celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom zdrowia publicznego i szkodom społecznym, jakie powoduje obecność na nielegalnym rynku nowych narkotyków.

29 listopada pod hasłem "Własność, zarządzanie, odpowiedzialność" obradowała w Łodzi trzecia z cyklu konferencji, organizowanych w ramach debaty "wspólnie dla zdrowia".

W grudniu papierowe zwolnienia lekarskie przeszły do historii. Termin wprowadzenia e-zwolnień był wcześniej dwukrotnie przekładany. Ostatecznie wprowadzono je 1 grudnia.

11 grudnia rząd przyjął projekt ustawy o Agencji Badań Medycznych. Do jej zadań będzie należeć m.in. organizacja niekomercyjnych badań klinicznych, prowadzenie analiz oraz inicjowanie rozwoju nauk medycznych. ABM ma przynieść korzyści pacjentom i systemowi.

Koniec roku 2018  to także rozpoczęcie zbiórki funduszy na budowę kliniki "Budzik" dla dorosłych w Warszawie. Na stworzenie kliniki, która ma powstać obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, potrzeba około 40 mln zł.

21 grudnia podpisano umowę na budowę w Legionowie filii Wojskowego Instytutu Medycznego. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na pierwsze półrocze 2019 roku, a zakończenie w 2022 roku. Podstawowym źródłem finansowania inwestycji będą środki resortu obrony narodowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze