×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Najnowsza obietnica wyborcza PiS. Dotyczy wszystkich pacjentów szpitali

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP05 września 2023 07:20Aktualizacja: 05 września 2023 14:51

- Program "Dobry posiłek" wprowadzamy dla wszystkich pacjentów polskich szpitali. Szpitale otrzymają dodatkowe środki, a NFZ zadba, by jakość żywienia była znacząco lepsza - zapowiedziała we wtorek, 5 września, minister zdrowia Katarzyna Sójka. To nowy punkt programu PiS na kolejną kadencję.

Najnowsza obietnica wyborcza PiS. Dotyczy wszystkich pacjentów szpitali
"Dobry posiłek" to kolejny punkt programu wyborczego PiS. Fot. Shutterstock

 

Nowy punkt programu PiS na kolejną kadencję

"Dziś konkret na kolejną kadencję Zjednoczonej Prawicy, czyli poprawa jakości posiłków dla pacjentów w szpitalach" - poinformował we wtorek PiS na Twitterze.

Jak wskazała w opublikowanym na Twitterze spocie minister zdrowia Katarzyna Sójka, program "Dobry posiłek" zostanie wprowadzony dla wszystkich pacjentów polskich szpitali.

- Zdrowie jest najważniejsze. [...] Zdrowie to także dobre wyżywienie w trakcie leczenia. Codzienność szpitali nie jest mi obca, szczególnie tych powiatowych. Pacjenci często nie są zadowoleni z jakości serwowanych tam posiłków. Musimy to zmienić! Znamy ten problem. W ostatnich latach wprowadziliśmy pilotażowy program dobrej diety dla pacjentów. Przyniósł znakomity efekt. Dlatego nasz nowy program "Dobry posiłek" wprowadzamy dla wszystkich pacjentów w polskich szpitalach - zapowiedziała minister zdrowia.

PiS poinformowało także, że 5 września o godz. 13.00 planowana jest konferencja prasowa z udziałem minister zdrowia Katarzyny Sójki. Odbędzie się w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Garwolinie (Mazowieckie). 

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller we wtorkowej porannej audycji Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedział, że "są takie obszary, które wymagają jeszcze poprawy i takim, wskazywanym przez pacjentów wielokrotnie (obszarem), przecież nawet anegdotycznym często, jest właśnie jakość posiłków w szpitalach".

- W tej chwili chcemy, aby znacząco podwyższyły się wydatki na posiłki, ale przede wszystkim jakość ich ma być weryfikowana przez NFZ, przez specjalne ankiety, to jest nasze zobowiązanie wyborcze - podsumował Müller.

Przypomnijmy: prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w niedzielę w Kielcach, że od poniedziałku jego formacja rozpocznie prezentowanie swojego programu wyborczego.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił jeden z punktów dotyczący rewitalizacji osiedli z wielkiej płyty.

- W sobotę w Końskich odbędzie się całościowa prezentacja programu PiS - przekazał PAP rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Problemy z żywieniem w szpitalach

Przypomnijmy: po ponad roku prac nad projektem rozporządzenia w sprawie standardów żywieniowych w szpitalach Ministerstwo Zdrowia wstrzymało prace nad tą regulacją.

W Ocenie Skutków Regulacji ujęto, że w ramach realizacji dwóch strategicznych dokumentów rządowych - Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 oraz Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 zaplanowano realizację działania polegającego na określeniu norm żywienia w szpitalach.

Rozporządzenie miało sprawić, że jakość posiłków w szpitalach miała być kontrolowana, pacjentom miały być serwowane produkty wysokiej jakości, a potrawy miały być bogate w witaminy i składniki odżywcze.

Projekt rozporządzenia w tej sprawie został przekazany do konsultacji społecznych 22 marca 2022 roku. Zakładał on wprowadzenie 15 diet i 9 ich modyfikacji, ale został skrytykowany za nieuwzględnienie w nim kilku jadłospisów. Co więcej, nie przedstawiono też w projekcie kosztów wprowadzenia zbilansowanych diet, czyli kto i w jakiej wysokości miałby je ponieść.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze