×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Ciężki zawał serca jest bardziej prawdopodobny w poniedziałek niż w innym dniu

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAPOpublikowano: 07 czerwca 2023 07:32Zaktualizowano: 07 czerwca 2023 08:47

Z analizy danych przedstawionych podczas konferencji British Cardiovascular Society (BCS) w Manchesterze wynika, że znacznie wyższe ryzyko ciężkiego zawału serca jest większe na początku tygodnia pracy.

Ciężki zawał serca jest bardziej prawdopodobny w poniedziałek niż w innym dniu
W poniedziałek istnieje większe ryzyko cięższego zawału serca. Fot. Shutterstock
 • Prawdopodobieństwo ciężkiego zawału serca jest większe na początku tygodnia pracy niż w jakimkolwiek innym czasie
 • Takie wnioski przedstawili lekarze z Belfast Health and Social Care Trust oraz Royal College of Surgeons po przeanalizowaniu danych 10 528 pacjentów z całej Irlandii przyjętych do szpitala w latach 2013-2018
 • - Odkryliśmy silną korelację statystyczną między początkiem tygodnia pracy a częstością występowania STEMI - powiedział kardiolog dr Jack Laffan, kierujący badaniami w Belfast Health and Social Care Trust

Ciężki zawał serca bardziej prawdopodobny w poniedziałek

Każdego roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się ponad 30 tys. przyjęć do szpitali z powodu najpoważniejszej postaci zawału serca - zawału mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST (STEMI). Jest on spowodowany całkowitym zablokowaniem głównej tętnicy wieńcowej. Ciężki zawał wymaga natychmiastowej oceny i leczenia w celu zminimalizowania uszkodzeń serca. Zwykle w trybie pilnym wykonuje się angioplastykę - procedurę ponownego otwarcia zablokowanej tętnicy wieńcowej.

Lekarze z Belfast Health and Social Care Trust oraz Royal College of Surgeons (Irlandia) przeanalizowali dane 10 528 pacjentów z całej Irlandii (7112 z Republiki Irlandii, 3416 z Irlandii Północnej) przyjętych do szpitala w latach 2013-2018.

Analiza danych wykazała gwałtowny wzrost częstości zawałów serca ze STEMI na początku tygodnia pracy, z najwyższymi wskaźnikami w poniedziałek. Wcześniejsze badania sugerujące, że zawał serca jest bardziej prawdopodobny w poniedziałek, podkreślały związek z rytmem okołodobowym - cyklem snu lub czuwania organizmu.

Kardiolog dr Jack Laffan, który kierował badaniami w Belfast Health and Social Care Trust, powiedział: - Odkryliśmy silną korelację statystyczną między początkiem tygodnia pracy a częstością występowania STEMI. Przyczyna jest prawdopodobnie wieloczynnikowa, jednak na podstawie tego, co wiemy z poprzednich badań, rozsądne jest założenie elementu okołodobowego.

- Co pięć minut w Wielkiej Brytanii ktoś jest przyjmowany do szpitala z powodu zagrażającego życiu zawału serca, dlatego ważne jest, aby badania nadal rzucały światło na to, jak i dlaczego zdarzają się zawały serca - wskazał Sir Nilesh Samani, dyrektor medyczny British Heart Foundation (BHF). - To badanie dostarcza dowodów dotyczących czasu wystąpienia szczególnie poważnych zawałów serca. Teraz musimy odkryć, co jest takiego w niektórych dniach tygodnia, co czyni zawały bardziej prawdopodobnymi. Może to pomóc lekarzom lepiej zrozumieć ten śmiertelny stan, abyśmy mogli uratować więcej osób w przyszłości.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze