Nadzór górniczy chce skuteczniej walczyć z chorobami zawodowymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 09:01

Górnicy trzynaście razy częściej zapadają na choroby zawodowe niż pracownicy innych gałęzi gospodarki. Nadzór górniczy zapowiedział działania, które mają poprawić tę sytuację.

Najczęściej górników dotyka pylica płuc, którą co roku wykrywa się u ponad 500 osób.

- Pylica to wstydliwy problem polskiego górnictwa. Jej udział we wszystkich stwierdzanych nowych przypadkach chorób zawodowych jest ogromny, blisko 82-procentowy. Analiza danych o chorobach zawodowych jest dla nas sygnałem, że musimy zająć się nimi w sposób bardziej dociekliwy - powiedział Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.

Jego zdaniem, nieuprawnione są opinie, że wysoki odsetek chorób zawodowych to nie tyle prawdziwy obraz rzeczywistości, co sukces prawników, pomagających górnikom przechodzącym na emerytury lub renty w uzyskaniu wyższych świadczeń z ZUS.

Zmniejszenie zachorowań na pylicę płuc wśród górników to jednym z tegorocznych priorytetów nadzoru górniczego. Według jego przedstawicieli, efektów nie można jednak spodziewać się w ciągu jednego roku, ponieważ choroby zawodowe górników ujawniają się niekiedy kilka lub kilkanaście lat po zakończeniu ich pracy zawodowej.

- Oznacza to, że aktywniejszą niż dotychczas profilaktykę trzeba rozpocząć dziś, by skutki zdrowotne były zauważalne za wiele lat - wskazał Litwa.

WUG przygotował już propozycję nowych regulacji prawnych w zakresie profilaktyki pylicy płuc. Projekt został przekazany do Ministerstwa Gospodarki, gdzie prowadzone są prace nad nowymi przepisami bhp dla zakładów górniczych. Chodzi m.in. o ograniczenie pracy górników w miejscach dużego zapylenia.

Dyrektorzy Okręgowych Urzędów Górniczych mają wyznaczyć w nadzorowanych kopalniach rejony, gdzie stwierdzono największe przekroczenia norm zapylenia powietrza. Zostaną one objęte szczególnym monitoringiem.

Co roku w polskim górnictwie stwierdza się ponad 600 przypadków chorób zawodowych. Najwięcej - ok. 550 - pylicy płuc. Inne popularne schorzenia to przede wszystkim ubytki słuchu i tzw. zespół wibracyjny. Od 2006 r. liczba wykrywanych u górników chorób zawodowych rośnie, podczas gdy średnio w całej gospodarce - spada.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum