×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Nadmiarowe zgony: w kwietniu w Polsce aż 65,6 proc. Gorzej tylko w Bułgarii

Autor: oprac. KG • Źródło: Konkret24, Rynek Zdrowia18 czerwca 2021 16:15

W kwietniu 2021 r. odsetek nadmiarowych zgonów w Polsce wyniósł 65,6 proc. - wynika z danych Eurostatu. Gorzej wypadła tylko Bułgaria.

Nadmiarowe zgony: w kwietniu w Polsce aż 65,6 proc. Gorzej tylko w Bułgarii
W czwartym miesiącu tego roku odsetek nadmiarowych zgonów w Polsce wyniósł aż 65,6 proc. Fot. Shutterstock
 • Kwietniowy odsetek nadmiarowych zgonów dawał Polsce drugie miejsce w zestawieniu krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA)
 • Według Eurostatu w pierwszym kwartale tego roku odsetek nadmiarowych zgonów  wyniósł 24,9 proc.
 • To dawało nam czwarte miejsce w zestawieniu, które obejmuje kraje UE i EFTA

Odsetek nadmiarowych zgonów w kwietniu w Polsce wyniósł aż 65,6 proc. Był to drugi najwyższy wynik wśród monitorowanych pod tym względem przez Eurostat państw. I trzy razy więcej niż wyniosła średnia dla 27 krajów Unii Europejskiej - podaje konkret24.pl.

Portal przypomina, że nadmiarowe zgony to różnica między liczbą zgonów w danym okresie a średnią liczbą zgonów z analogicznych okresów w ostatnich kilku latach - zwaną poziomem odniesienia. Nadmiarowe zgony lepiej podawać jako odsetek, czyli średnią wzrostów zgonów. Wyraża on zmianę liczby zgonów (dynamikę) wobec poziomu odniesienia.

Nadmiarowe zgony pozwalają zrozumieć epidemię

Statystyki nadmiarowych zgonów pozwalają na zrozumienie rozmiaru epidemii COVID-19 w Polsce i w Europie. Eurostat publikuje dane o odsetku nadmiarowych zgonów w każdym miesiącu pandemii w porównaniu do średniej z czterech lat: 2016-2019.

Według tych danych w kwietniu tego roku w Polsce było 65,6 proc. nadmiarowych zgonów - czyli o tyle więcej było ich w porównaniu do średniej z lat 2016-2019. To trzykrotnie więcej niż wyniosła średnia dla 27 krajów Unii Europejskiej: 20,9 proc.

Gdzie ujemny odsetek nadmiarowych zgonów?

Wyższy odsetek nadmiarowych zgonów niż Polska miała w kwietniu tylko Bułgaria: 76,1 proc. - podał konkret24.tvn24.pl. Wysokie nadwyżki zgonów zanotowano też w Rumunii (47,9 proc.) i na Węgrzech (43,8). Odsetek wyższy niż 30 proc. był w Chorwacji, Grecji, Liechtensteinie i Czechach.

W ośmiu analizowanych krajach odsetek nadmiarowych zgonów w kwietniu był ujemny. Znaczy to, że zmarło tam mniej osób niż w okresie bazowym. W Portugalii odsetek wyniósł -6,4 proc., w Norwegii: -5,8 proc.; w Szwecji: -5,1 proc. Ujemny był też w Szwajcarii, Danii, Finlandii, na Malcie i w Irlandii.

W okresie od marca 2020 do kwietnia 2021 roku widać wpływ pandemii na śmiertelność szczególnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na pierwszym miejscu zestawienia za ten czas są Czechy, gdzie odsetek nadmiarowych zgonów wyniósł 27,6 proc. Polska jest na drugim miejscu z wynikiem 26,7 proc. Na trzecim miejscu jest Słowacja - 25,3 proc.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze