Naczelna pielęgniarka na HCC 2022: pielęgniarstwo dziś to pielęgniarka pracująca na 2-3 etatach
- Dzisiaj pielęgniarstwo w Polsce to przede wszystkim pielęgniarka, której średnia wieku wynosi 45-56 lat - powiedziała Bogusława Liptak-Raczek, naczelna pielęgniarka, na sesji poświęconej kształceniu kadr w ochronie zdrowia.

- Dzisiaj pielęgniarstwo w Polsce to przede wszystkim pielęgniarka, której średnia wieku wynosi 45-56 lat, czyli 30 proc. - mówiła Bogusława Liptak-Raczek, naczelna pielęgniarka z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach na VII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych
- 15 proc. to pielęgniarki po 60 roku życia. Niestety pielęgniarki poniżej 35 roku życia to zaledwie 10 proc. Dzisiaj pielęgniarstwo to pielęgniarka pracująca na 2-3 etatach - wskazywała
- Odniosła się również do opiekunów medycznych. - Dużą pomocą dla pielęgniarek jest opiekun medyczny. To na ich barkach opiera się pielęgnacja pacjentów.
Kształcenie kadr medycznych w kontekście pielęgniarstwo
O kształceniu kadr w ochronie zdrowia rozmawiano podczas VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. O sytuacji polskich pielęgniarek i położnych mówiła Bogusława Liptak-Raczek, naczelna pielęgniarka z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.
Rozpoczęła od pesymistycznej wizji, która dotyczy obrazu współczesnej polskiej pielęgniarki.
- Dzisiaj pielęgniarstwo w Polsce to przede wszystkim pielęgniarka, której średnia wieku wynosi 45-56 lat, czyli 30 proc. Z kolei 15 proc. to pielęgniarki po 60 roku życia. Niestety pielęgniarki poniżej 35 roku życia to zaledwie 10 proc. Dzisiaj pielęgniarstwo to pielęgniarka pracująca na 2-3 etatach. Liczba pielęgniarek, a liczba pielęgniarek wykonujących zawód, jest znacznie mniejsza - podkreśliła.
Coraz więcej chętnych do studiów
Co jednak najbardziej istotne, a co zdecydowanie jest zauważalne na przestrzeni lat, to zdaniem Liptak-Raczek większa liczba chętnych do studiowania pielęgniarstwa i położnictwa.
- Coś się zmieniło i zmienia. Zwiększyła się ilość studentów, którzy chcą studiować pielęgniarstwo i położnictwo. W 2019 roku zwiększyła się liczba pielęgniarek o około 26 proc. w stosunku do liczby z 2010 roku - zaznaczyła naczelna pielęgniarka.
- Panie coraz rzadziej sięgają po prawo wykonywania zawodu, aby wyjechać za granicę i tam pracować. Po studiach odbierają prawo do wykonywania zawodu i zaczynają pracować w Polsce. Zdarzają się panie, które nie podjęły pracy po studiach albo ich okres "niepracy" wynosi powyżej 5 lat i one też wracają, więc jest to coś pozytywnego - dodała.
Istotna rola opiekunów medycznych i rola pielęgniarek
Istotną kwestią jest także określenie konkretnych ról w zespole terapeutycznym, bo to klucz do skutecznej koordynacji.
- Pielęgniarka-położna jest członkiem zespołu terapeutycznego w szpitalu czy poza szpitalem. Myślę, że dla każdego z nas jest miejsce, ale bardzo ważne jest określenie roli i zadania osób, które wchodzą w skład zespołu terapeutycznego - zaznaczył prelegentka.
Jak podkreśliła w swojej wypowiedzi na HCC 2022 Liptak-Raczek, bardzo ważną rolę odgrywają obecnie opiekunowie medyczni, których jest coraz więcej w szpitalach i nie tylko.
- Dużą pomocą dla pielęgniarek jest opiekun medyczny. Coraz więcej szpitali - na szczęście - ich zatrudnia. To na ich barkach opiera się pielęgnacja pacjentów - mówiła.
Na koniec przypomniała, że pielęgniarki "to są wysokiej klasy specjalistki, które mogą wykonywać niektóre czynności nawet te, które wykonuje lekarz".
NFZ ogłosił koniec dodatków covidowych
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)