Naczelna Rada Lekarska w sprawie projektów ustaw

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2013 15:01

Naczelna Rada Lekarska w piątek (26 kwietnia) zajęła stanowisko w sprawie projektu ustaw o postępowaniu wobec osób zaburzonych psychicznie stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób, w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz ustawy o wyrobach medycznych.

Naczelna Rada Lekarska wyraziła zadowolenie, że w toku prac legislacyjnych nad projektem pierwszej z tych ustaw MS wysłuchało głosu środowiska lekarskiego i odstąpiło od pomysłu umieszczania groźnych przestępców w szpitalach psychiatrycznych wraz z innymi pacjentami.

Samorząd lekarski krytykował to rozwiązanie jako naruszające prawa innych pacjentów, sprzeczne z ideą ochrony zdrowia psychicznego i zasadami funkcjonowania placówek psychiatrycznej opieki zdrowotnej, w myśl których szpital psychiatryczny powinien pozostać placówką służącą wyłącznie celom medycznym, a nie miejscem prewencyjnej izolacji groźnych przestępców.

Zaproponowane rozwiązanie polegające na utworzeniu Krajowego Ośrodka Terapii Zaburzeń Psychicznych będącego podmiotem leczniczym i podlegającego Ministrowi Zdrowia nie odpowiada jednak postulatom samorządu lekarskiego, który uważa, że tworzenie warunków izolacji groźnych przestępców nie jest zadaniem służby zdrowia.

„Ze względu na fakt, że tworzone przepisy mają na celu ochronę społeczeństwa przed groźnymi jednostkami, a nie cele terapeutyczne, trafna jest decyzja, aby stworzyć w tym celu odrębną ustawę i tym samym nie umieszczać tych zagadnień w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego" - czytamy w stanowisku NRL.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum