×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Naczelna Rada Lekarska popiera postulaty protestu lekarzy

Autor: MP • Źródło: NIL/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 28 sierpnia 2023 13:55Zaktualizowano: 28 sierpnia 2023 13:59

Naczelna Rada Lekarska informuje, że popiera postulaty protestu lekarzy, organizowanego przez OZZL oraz Porozumienie Rezydentów. - Z oburzeniem przyjmujemy informacje o kolejnych nowo otwieranych wydziałach lekarskich - podkreśla Izba. Wcześniej szef NIL mówił, że termin zgromadzenia (30 września) należałoby przesunąć, "aby nie stało się ono częścią politycznej gry".

Naczelna Rada Lekarska popiera postulaty protestu lekarzy
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej popiera protest OZZL. Problemem termin 30 września Fot. Shutterstock

 

30 września protest lekarzy w Warszawie

- Samorząd lekarski niezmiennie popiera wszelkie działania mające na celu poprawę warunków i jakości w ochronie zdrowia - informuje Naczelna Rada Lekarska w stanowisku dotyczącym organizowanego przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz Porozumienie Rezydentów protestu lekarzy zaplanowanego na 30 września w Warszawie.

Izba podkreśla, iż z "oburzeniem przyjmuje informacje o kolejnych nowo otwieranych wydziałach lekarskich w jednostkach, które nie dają gwarancji utrzymania należytego poziomu wykształcenia przyszłych kadr lekarskich".

- Masowe nabory nie rozwiążą problemu deficytu lekarzy w publicznym systemie ochrony zdrowia. Rozwiązaniem, wielokrotnie przez nas wskazywanym, jest poprawa warunków pracy i wprowadzenie systemowych rozwiązań prawnych opartych na zasadzie no-fault - tłumaczy NRL.

"Dewastuje się jakość kształcenia medyków"

Przypomnijmy, że w ubiegłotygodniowej rozmowie z Rynkiem Zdrowia Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, przyznał że organizatorzy powinni jednak przesunąć termin zgromadzenia, aby nie stało się ono częścią politycznej gry, łączonej z zaplanowanym na dzień później (1 października) marszem polityków. 

- Paliwem do przeprowadzenia protestu lekarzy jest niezadowolenie z tego, jak jesteśmy traktowani w systemie i jak dewastuje się jakość kształcenia medyków. W mojej ocenie postulaty organizatorów protestu są słuszne - podkreślił prezes Jankowski w programie "Miodowa 15".

Przyznał, że Izba apeluje, by Ministerstwo Zdrowia wycofało się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne.

- Ten punkt jest kością niezgody między nami a resortem i niewątpliwie stanowi zarzewie do protestu - stwierdził szef NIL.

Zdaniem Jankowskiego, wycofanie się MZ z otwierania nowych kierunków, zmniejszenie naboru na nowe kierunki lekarskie i wprowadzenie skutecznego systemu akredytacji nowych uczelni medycznych, mogłoby sprawić, że medycy mogliby być mniej chętni do protestów, a bardziej do dalszych negocjacji.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze