Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstanie szpital na 500 łóżek dla pacjentów z koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2020 18:39

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przygotowaniu szpitali tymczasowych, pierwszy powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie; w pierwszym etapie 500 łóżek, z czego 50 przeznaczonych do intensywnej terapii - powiedział w poniedziałek (19 października) szef KPRM Michał Dworczyk.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstanie szpital na 500 łóżek dla pacjentów z koronawirusem
Fot. Flickr/Piotr Drabik (CC BY 2.0)

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na Stadionie Narodowym, gdzie ma powstać szpital tymczasowy Dworczyk podkreślał, że "jesteśmy w bardzo poważnym momencie pandemii, dziennie mamy 8-9 tysięcy zachorowań".

Podkreślił, że "niezwykłą służbę" wykonuje lekarze, personel medyczny i służby zaangażowane w walkę z pandemią.

- Sytuacja jest poważna i mimo tego, że uwalniamy i tworzymy kolejne miejsca dla pacjentów covidowych w różnego rodzaju i na różnych poziomach szpitali - to koordynują wojewodowie, a przede wszystkim MSWiA, to my musimy, jako odpowiedzialny rząd myśleć o różnych wariantach, również o takich kiedy system służby zdrowia stanie na krawędzi wydolności - zaznaczył minister.

Dlatego - tłumaczył - premier Mateusz Morawiecki w sobotę podjął decyzję o tym, by rozpocząć przygotowanie szpitali tymczasowych. Jak dodał pierwszy taki szpital powstanie na Stadionie Narodowym, a kolejne będą przygotowywane w wybranych województwach, pod nadzorem wojewodów i MSWiA.

Łóżka dla chorych zostaną rozlokowane w pomieszczeniach konferencyjnych.

Dworczyk wskazał, że szpital na Stadionie Narodowym będzie filią szpitala MSWiA.

- Chcemy przygotować w pierwszym etapie pół tysiąca łóżek, z czego 50 łóżek będzie przeznaczonych dla intensywnej terapii. Pozostałe miejsca to będą miejsca dla osób chorych z objawami, takimi wymagającymi leczenia tlenoterapią, ale nie wymagającymi użycia respiratorów - mówił.

- Docelowo będziemy chcieli, aby tutaj była możliwość rozwinięcia tej liczby łóżek do 1000 sztuk - zaznaczył Dworczyk. 

PAP - Rafał Białkowski, Marcin Jabłoński

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum