Na SOR-ach nie ma lekarzy. Polska Federacja Szpitali pyta Ministerstwo Zdrowia o wytyczne

Autor: oprac. MP • Źródło: PFSz/Rynek Zdrowia05 lipca 2022 14:23

Czy wystarczające jest pełnienie dyżuru w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przez jednego lekarza systemu? W obliczu kryzysu kadrowego w ochronie zdrowia, Polska Federacja Szpitali pyta Ministerstwo Zdrowia o minimalne, wymagane zasoby kadrowe na SOR.

Na SOR-ach nie ma lekarzy. Polska Federacja Szpitali pyta Ministerstwo Zdrowia o wytyczne
Problemy kadrowe na SOR-ach. Polska Federacja Szpitali pyta MZ o minima Fot. Shutterstock
  • Polska Federacja Szpitali pyta Ministerstwo Zdrowia o zasoby kadrowe w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych
  • Federacja chce rozwiania wątpliwości czy pełnienie dyżuru na SOR przez jednego lekarza jest zgodne z wymogami
  • - Zagadnienie to może mieć znaczenie w przypadku mniejszych oddziałów, gdzie pogłębione są i tak ogromne już problemy ze znalezieniem kadry medycznej chętnej do dyżurowania - tłumaczy PFSz

Problemy kadrowe na SOR-ach. Polska Federacja Szpitali pyta o minima

Polska Federacja Szpitali zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie minimalnych zasobów kadrowych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

PFSz zwraca uwagę, że "zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia minimalne zasoby kadrowe oddziału stanowią lekarze w liczbie niezbędnej do zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania oddziału, w tym do spełnienia warunków dotyczących czasu oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem w poszczególnych kategoriach pilności, przy czym co najmniej jeden lekarz przebywający stale w oddziale będący lekarzem systemu".

Tłumaczy jednocześnie, że powoływany przepis "w istocie nie ustanawia minimalnych zasobów kadrowych, tak jak to jest przyjęte w stosunku do innych oddziałów szpitalnych na gruncie tzw. rozporządzeń koszykowych".

- Stąd pojawia się pytanie, czy wystarczające jest pełnienie dyżuru w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przez jednego lekarza systemu - zastanawia się Federacja.

Czy lekarz może samodzielnie pełnić dyżur w ramach SOR?

- Zagadnienie to może mieć praktycznie znaczenie w przypadku mniejszych oddziałów, gdzie pogłębione są i tak ogromne już problemy ze znalezieniem kadry medycznej chętnej do dyżurowania - czytamy w zapytaniu.

- Stąd pojawia się wątpliwość czy jeden lekarz systemu może samodzielnie pełnić dyżur w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, oczywiście jeżeli z uwagi na bardzo niewielką ilość pacjentów, zabezpieczy to prawidłowe funkcjonowanie oddziału - pisze Federacja.

- Mając na uwadze dobro pacjentów, a także konieczność spełniania przez szpital wymogów związanych z liczbą wymaganych lekarzy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, zwracamy się do pana ministra o wyjaśnienie przedstawionych w niniejszym wniosku wątpliwości - prosi PFSz.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum