Na Litwie od soboty bez paszportów covidowych. "Ryzyko zakażenia dotyczy teraz wszystkich"

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP02 lutego 2022 16:32

Od najbliższej soboty na Litwie nie będzie obowiązywał paszport covidowy - zdecydował w środę litewski rząd.

Na Litwie od soboty bez paszportów covidowych. "Ryzyko zakażenia dotyczy teraz wszystkich"
Paszporty covidowe mogą jeszcze powrócić Fot. Shutterstock
 • Od najbliższej soboty na Litwie nie będzie obowiązywał paszport covidowy - zdecydował w środę litewski rząd
 • Wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron ryzyko zakażenia dotyczy zarówno osób nieszczepionych, jak i w pełni zaszczepionych, a także ozdrowieńców - wyjaśnił minister zdrowia Litwy
 • W związku z tym rola paszportu covidowego jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się koronawirusa znacznie się zmniejszyła - podkreślił
 • Od soboty paszport covidowy zostanie zastąpiony obowiązkiem zapewnienia w sklepach i innych przestrzeniach publicznych 15 m kw. na jedną osobę

W związku ze zmianą sytuacji epidemicznej i szerzącego się coraz powszechniej wariantu omikron od soboty na Litwie nie będzie już obowiązywał paszport covidowy - to środowa decyzja litewskiego rządu.

"Rola paszportu covidowego znacznie się zmniejszyła"

Jak wyjaśnił minister zdrowia Arunas Dulkys, wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron ryzyko zakażenia koronawirusem dotyczy zarówno osób nieszczepionych, jak i w pełni zaszczepionych, a także ozdrowieńców.

- W związku z tym rola paszportu covidowego jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się koronawirusa znacznie się zmniejszyła - podkreślił minister. Dodał, że pozostaje on w arsenale walki z chorobą i w razie potrzeby zostanie przywrócony.

15 m kw na osobę w przestrzeni publicznej

Od soboty paszport covidowy zostanie zastąpiony obowiązkiem zapewnienia w sklepach i innych przestrzeniach publicznych 15 m kw. na jedną osobę. Rząd apeluje też o zwiększenie samokontroli - utrzymywanie dystansu społecznego, właściwego noszenia maseczek z filtrami, bądź maseczek medycznych, ograniczania kontaktów społecznych.

Na Litwie minionej doby odnotowano 12 278 nowych zakażeń koronawirusem i jest to największa w kraju liczba infekcji od początku pandemii. W ciągu dwóch tygodni liczba zainfekowanych wzrosła dwukrotnie. Na Covid-19 zmarło na Litwie w ciągu ostatniej doby 14 osób.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze