Na COVID-19 można też szczepić psy i koty. Jest rosyjska szczepionka dla zwierząt. To CarniVacCov

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia08 czerwca 2021 13:17

Szczepionka przeciw COVID-19 dla zwierząt? Owszem. Psy i koty też można szczepić na COVID-19. Dostępna jest rosyjska szczepionka CarniVacCov. Coraz więcej państw jest zainteresowanych wprowadzeniem jej do użytku

Na COVID-19 można też szczepić psy i koty. Jest rosyjska szczepionka dla zwierząt. To CarniVacCov
Jest szczepionka przeciw COVID-19 dla zwierząt/ Fot. Shutterstock
 • Rosyjska szczepionka przeciw COVID-19 dla psów i kotów to pierwszy taki środek profilaktyczny dla zwierzaków na świecie
 • O jej rejestracji poinformowała jeszcze w marcu tego roku rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego 
 • Szczepionką CarniVacCov jest zainteresowana Unia Europejska, Korea Południowa oraz Japonia

Informacja o szczepionce przeciw COVID-19 dla zwierząt pojawiła się już w marcu tego roku. W kwietniu natomiast, Konstantin Sawienkow, wiceszef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego poinformował o rozpoczęciu masowej produkcji CarniVacCov. O rosnącym zainteresowaniu preparatem pisze w swoim internetowym serwisie dziennik Rzeczpospolita.

COVID-10 wśród zwierząt

Choć na całym świecie potwierdzono zakażenia COVID-19 u wielu gatunków zwierząt na świecie, naukowcy uważają, że nie ma wyraźnych dowodów na to, że zwierzęta są głównymi stworzeniami transmitującymi wirusa.

Jeden z największych wybuchów epidemii wśród norek wystąpił w Danii - wybito tam miliony zwierząt, a w konsekwencji zamknięto tam branżę futrzarską do 2022 roku. W innych krajach z kolei także udokumentowano przypadki zakażeń norek, co spowodowało ich śmierć.

Bezpieczeństwo futrzaków i domowych pupili

Jak potwierdziła Julia Melano (doradczyni Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego), coraz więcej klinik odnotowuje wzrost liczby wniosków o szczepienia zarówno od hodowców, jak i właścicieli zwierząt domowych. Niektórzy z nich powołują się na ciągłe podróże ze zwierzakami, jak również przypominają, że niektóre czworonogi swobodnie poruszają się po podwórkach.

CarniVacCov zapewnia odporność po szczepieniu na około 6 miesięcy. Dotychczas jako alternatywę dla tej szczepionki ma być preparat opracowywany cały czas przez amerykańską firmę farmaceutyczną Zoetis.

Rosyjskie służby donoszą, że w niektórych regionach rozpoczęły się szczepienia w klinikach weterynaryjnych. Jeśli działanie się potwierdzi, preparat będzie wysłany do UE, Japonii, Korei Południowej oraz Argentyny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze