NSZZ "Solidarność": po spotkaniu w MZ radykalnie wzrasta poziom napięcia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2017 17:29

NSZZ "Solidarność" i pracodawcy uczestniczący w pracach Zespołu Trójstronnego przy MZ domagają się pilnego spotkania z ministrem Konstantym Radziwiłłem. Resort zapewnia, że spotkanie odbędzie się tak szybko, jak to będzie możliwe; termin ma być znany pod koniec tygodnia.

NSZZ "Solidarność": po spotkaniu w MZ radykalnie wzrasta poziom napięcia
NSZZ "Solidarność": po spotkaniu w MZ radykalnie wzrasta poziom napięcia. Fot. Archiwum

W poniedziałek (22 maja) w MZ odbyło się spotkanie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W jego trakcie Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" poinformował, że wspólnie z pracodawcami domaga się pilnego spotkania ministrem Radziwiłłem.

Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman w rozmowie z PAP powiedziała, że wniosek taki został przekazany wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która uczestniczy w posiedzeniu zespołu. - Jeśli do czwartku minister się z nami nie spotka i nie przedstawi konkretnych terminów i rozwiązań, to myślę, że nastąpi eskalacja protestów w środowisku medycznym - powiedziała.

Związkowcy i pracodawcy chcą porozmawiać m.in. o projektach regulujących minimalne wynagrodzenia pracowników służby zdrowia, przepisach dotyczących bezpieczeństwa żywności i likwidacji NFZ. Zdaniem Ochman wiceminister Szczurek-Żelazko "nie potrafi udzielić konkretnych informacji", a posiedzenie zespołu "traktuje jak spotkanie towarzyskie".

- Po dzisiejszym spotkaniu zamiast dialogu społecznego radykalnie wzrasta poziom napięcia - zaznaczyła Ochman.

Rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska poinformowała PAP, że do środy (24 maja) minister przebywa w Genewie, a później ma aktywności w Krakowie. - Minister na pewno nie będzie zwlekał ze spotkaniem, odbędzie się ono tak szybko, jak to będzie możliwe. Pod koniec tygodnia podamy datę spotkania - zapewniła.

Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia działa od lutego 2005 r. Z powodów organizacyjnych i merytorycznych umiejscowiony jest przy Ministerstwie Zdrowia, które zapewnia jego obsługę w formie sekretariatu. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia interesów pracowników i pracodawców, w zakresie obszaru obejmującego ochronę zdrowia.

We wrześniu minionego roku po zakończeniu jednego z posiedzeń zespołu związkowcy odmówili opuszczenia budynku ministerstwa i spędzili w nim noc. Domagali się rozmowy z premier Beatą Szydło o problemach pracowników ochrony zdrowia. Dzień później w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" premier spotkała się ze związkowcami, ustalono wówczas harmonogram spotkań i konsultacji dotyczących projektów ustaw przygotowywanych przez MZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum