NRPiP publikuje stanowisko ws. kontynuacji studiów medycznych przez Ukraińców

Autor: oprac. JKB • Źródło: NIPiP, Rynek Zdrowia10 marca 2022 09:39

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych deklaruje wspieranie działań związanych z kontynuacją studiów medycznych z terenu objętego konfliktem w Polsce.

NRPiP publikuje stanowisko ws. kontynuacji studiów medycznych przez Ukraińców
Obywatele Ukrainy na dworcu Poznań Główny. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych opublikowało oficjalne stanowisko dotyczące poparcia inicjatywy ministra zdrowia i ministra edukacji i nauki, umożliwiające kontynuację studiów medycznych na terenie Polski studentom z Ukrainy
  • - Jest rzeczą oczywistą, że wsparcia potrzebują ludzie młodzi, przyszłość narodu ukraińskiego, którzy kształcą się w uczelniach na Ukrainie, a także ci, którzy wyrażą wolę podjęcia studiów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w okresie toczącej się wojny – czytamy
  • Jak podano w komunikacie, kontynuacja nauki w Polsce powinna uwzględniać standardy obowiązujące na poszczególnych kierunkach medycznych

Polskie pielęgniarki i położne solidarne z Ukrainą

Opublikowane zostało stanowisko prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, które wspiera działania Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie kontynuacji studiów medycznych w Polsce przez studentów kształcących się w zawodach medycznych z terenu objętego konfliktem.

- Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych stoi na stanowisku, iż deklaruje pomoc na każdym etapie prac podjętych przez Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz władz uczelni medycznych na rzecz studentów kierunków medycznych – obywateli Ukrainy oraz obywateli polskich kształcących się w Ukrainie, którzy zamierzają kontynuować kształcenie w Polsce w trybie przeniesienia – czytamy.

W stanowisku znalazły się także wyrazy wsparcia i solidarności – "Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych deklaruje solidarność z naszymi koleżankami i kolegami medykami, środowiskiem uniwersyteckim oraz całym społeczeństwem Ukrainy".

Wsparcie dla młodych studentów

Jak podkreśla NRPiP, w dobie działań wojennych na terenie Ukrainy na pomoc humanitarną oczekują osoby starsze, a także dzieci i młodzież. Wsparcia wymagają także młodzi ludzie, którzy są „przyszłością narodu ukraińskiego”.

- Szczególnego wsparcia wymagają studenci uczelni medycznych na kierunkach: pielęgniarskim, położniczym, lekarskim, farmaceutycznym i innych związanych z ochroną zdrowia, i od której zależy i zależeć będzie zdrowie i życie człowieka – zaznaczyły pielęgniarki i położne.

Na koniec NRPiP wyraziły nadzieję, iż "kontynuacja kształcenia osób przenoszących się na polskie uczelnie powinna uwzględniać obowiązujące w Polsce standardy kształcenia na poszczególnych kierunkach medycznych".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum