NRPiP komentuje nowe dane GUS. "Sytuacja wśród pielęgniarek jest dramatyczna"
Główny Urząd Statystyczny podał dane o zatrudnieniu w grupie osób powyżej 50. roku życia. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych komentuje: sytuacja w polskim pielęgniarstwie i położnictwie jest dramatyczna.

- Zgodnie z danymi GUS wśród części społeczeństwa powyżej 50. roku życia rośnie aktywność zawodowa
- Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wskazuje, że to dowód na starzejące się kadry medyczne
- Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na medyków z uwagi na zmiany demograficzne
Medycy z najwyższym odsetkiem pracowników po 50. roku życia
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przytacza na swojej stronie nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego. Analiza GUS dotyczy osób powyżej 50. roku życia na rynku pracy w 2020 roku i wynika z niej, że w tej grupie rośnie aktywność zawodowa.
NRPiP zwraca ponadto uwagę na fakt, że "niekorzystne zmiany demograficzne przyczynią się do wzrostu zapotrzebowania na medyków".
Jednocześnie dodaje, że "starzeją się" kadry medyczne, co również znajduje potwierdzenie w danych GUS. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przypomina, że "w sprawie wieku pielęgniarek i położnych alarmuje od dawna".
NRPiP również za GUS zwraca uwagę na fakt, że "proces starzenia się zasobów pracy różni się w zależności od rodzaju działalności".
W związku z tym w 2020 r. pracownicy ochrony zdrowia znaleźli się w gronie zawodów z największym odsetkiem osób powyżej 50. roku życia. Ochronę zdrowia (40,3 proc.) wyprzedziły sektory: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę; obsługa rynku nieruchomości (44,4 proc.) oraz rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (42,5 proc.). Odsetek wśród pracowników pomocy społecznej jest taki sam, jak w ochronie zdrowia.
Dramatyczna sytuacja wśród pielęgniarek i położnych
Jak przyznaje Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, "pod tym względem sytuacja w polskim pielęgniarstwie i położnictwie jest dramatyczna".
Zaznacza, że "liczba pielęgniarek przypadających na 1000 pacjentów jest u nas najniższa wśród krajów Unii Europejskiej", a "średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi ponad 53 lata, położnych ponad 51 lat". To wskazuje w ocenie NRPiP na priorytet, jakim jest "zgodna z harmonogramem realizacja dokumentu Polityka wieloletnia państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce".
- Struktura wieku pielęgniarek i położnych wskazuje na brak zastępowalności pokoleń. Realizacja Polityki to jedyna gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego polskiego społeczeństwa oraz godziwych warunków pracy i płacy w zawodach pielęgniarki i położnej, co pozwoli przyciągnąć młode osoby do zawodu - mówi cytowana w komunikacie prezes NRPiP Zofia Małas.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)