NRPiP i OZPiP: porozumienie stabilizuje sytuację pielęgniarek i położnych

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2018 15:52

W ramach zawartego w poniedziałek późnym wieczorem (9 lipca) porozumienia między pielęgniarkami i ministrem zdrowia ustalono włączenie dotychczasowych dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wprowadzenie od stycznia 2019 r. norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Fot. archiwum

- Udało się wypracować kompromis pomiędzy oczekiwaniami środowiska a możliwościami Ministerstwa Zdrowia. Negocjacje trwały bardzo długo, bo około pół roku - poinformował we wtorek (10 lipca) szef resortu zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Porozumienie dotyczy również wprowadzenia porady pielęgniarskiej jako świadczenia gwarantowanego, finansowanego przez NFZ.

Zarówno Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, jak i Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych zauważyły, że porozumienie stabilizuje sytuację pielęgniarek i położnych, co daje nadzieję na zahamowanie dotychczasowych negatywnych trendów związanych z brakiem zainteresowania młodych ludzi podejmowaniem pracy w tym zawodzie.

Jak wskazywał minister Szumowski, wprowadzenie norm zatrudnienia przekłada się z kolei na bezpieczeństwo pacjenta.

Wkrótce więcej informacji nt. porozumienia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum