NRPiP do premiera: potrzebna debata dotycząca pielęgniarstwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2011 12:43

W liście otwartym do premiera Donalda Tuska prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska zaapelowała o podjęcie przez rząd debaty na temat problemów pielęgniarstwa i zaniedbań wynikających z kolejnych reform systemu ochrony zdrowia.

NRPiP do premiera: potrzebna debata dotycząca pielęgniarstwa

List ma związek z dyskusją w mediach nad ustawą o działalności leczniczej, która spowodowała protest Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, chcących zakazu zawierania umów kontraktowych ‒ zaznaczyła prezes NRPiP.

"Wnosimy o rozważenie, aby w sprawie kontraktów w szpitalach wypowiedziała się również Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP oraz Komisja Trójstronna ds. Społeczno-Gospodarczych w przedmiocie, czy narastający problem samozatrudnienia się pracowników stanowić może precedens obchodzenia przepisów prawa pracy" ‒ napisano w liście do szefa rządu. 

Buczkowska przypomniała, że 19 marca 2008 roku, po tzw. białym szczycie podkreślono, że w celu przeprowadzenia zmian poprawiających efektywność systemu ochrony zdrowia konieczne jest zwiększenie poziomu nakładów publicznych na ochronę zdrowia. 

"Wobec niespełnienia powyższego warunku szybka poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, równowagi finansowej placówek opieki zdrowotnej i całego systemu oraz spokoju społecznego w sektorze ochrony zdrowia nie będzie możliwa" ‒ podkreślono w liście do premiera. 

Według prezes NRPiP szczególny niepokój samorządu pielęgniarek i położnych budzi m.in. brak ustawowego zagwarantowania wynagrodzeń pracowników medycznych. "W sytuacji drastycznie niskiego wynagrodzenia pielęgniarek i położnych i bardzo odpowiedzialnej pracy, brak takich rozwiązań w odniesieniu do zawodów pielęgniarki i położnej jest całkowicie nieuzasadniony" ‒ napisała Buczkowska. 

Jej zdaniem brakuje też regulacji prawnych w zakresie czasu pracy pracowników medycznych, w tym pielęgniarek i położnych, wykonujących pracę w systemie zmianowych, którzy opiekują się pacjentami przebywającymi w szpitalu ponad dobę. "W przypadku zamiany umów o pracę powyższego pracownika na umowę cywilnoprawną, pracownik ten jest de facto zobowiązany do realizacji świadczeń w nieograniczonym wymiarze czasowym" ‒ czytamy w liście.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum