NRPiP będzie doradzać MZ ws. poprawy sytuacji pielęgniarek
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad strategią poprawiającą sytuację pielęgniarek i położnych w Polsce. W składzie zespołu powołanego do jej realizacji znaleźli się przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Strategia zakłada wprowadzenie szeregu rozwiązań wspierających rozwój pielęgniarstwa, jak i poszczególnych jego dziedzin, rozpoczynając od etapu edukacji. Jednym z jej punktów będzie zwiększenie dotacji dla uczelni kształcących na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo w celu wsparcia rekrutacji na te kierunki.
Strategia Ministerstwa Zdrowia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce ma określić listę założeń w następujących obszarach:
• Kształcenie przed- i podyplomowe pielęgniarek i położnych
• Nowy zawód pomocniczy wspierający pielęgniarki i położne w czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych
• Rola, kompetencje pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia
• Normy zatrudnienia - określenie liczby pielęgniarek i położnych oraz ich kwalifikacji w poszczególnych zakresach świadczeń
• Warunki pracy, wynagrodzenia i prestiż zawodów pielęgniarek i położnych
Według prognozy opracowanej przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych w 2020 r. zabraknie w Polsce pielęgniarek i położnych. Dlatego należy pilnie rozpocząć działania zapobiegawcze.
Zaplanowane działania dotyczą zmian już na etapie studiów, ponieważ jedynie 46,7 proc. absolwentów studiów pielęgniarskich i położniczych ubiega się o prawo wykonywania zawodu, a około 30 proc. podejmuje pracę w zawodzie. Jakość kształcenia podyplomowego ma ulec poprawie, ma być wprowadzona do systemu opieki zdrowotnej profesja współuczestnicząca w bezpośredniej opiece nad pacjentem (co da wsparcie i pielęgniarkom i pacjentom).
- Palącą kwestię stanowi także brak innowacyjności w zawodzie pielęgniarki i położnej. Możliwość posługiwania się dokumentacją elektroniczną, utworzenie banku ofert pracy w ramach platformy internetowej czy wykorzystanie w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych metody e-learningu to tylko niektóre z założeń mających na celu wsparcie rozwoju zawodu - mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)