NRPiP będzie doradzać MZ ws. poprawy sytuacji pielęgniarek

Autor: NRPiP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2017 14:41

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad strategią poprawiającą sytuację pielęgniarek i położnych w Polsce. W składzie zespołu powołanego do jej realizacji znaleźli się przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

NRPiP będzie doradzać MZ ws. poprawy sytuacji pielęgniarek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Strategia zakłada wprowadzenie szeregu rozwiązań wspierających rozwój pielęgniarstwa, jak i poszczególnych jego dziedzin, rozpoczynając od etapu edukacji. Jednym z jej punktów będzie zwiększenie dotacji dla uczelni kształcących na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo w celu wsparcia rekrutacji na te kierunki. 

Strategia Ministerstwa Zdrowia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce ma określić listę założeń w następujących obszarach:
• Kształcenie przed- i podyplomowe pielęgniarek i położnych
• Nowy zawód pomocniczy wspierający pielęgniarki i położne w czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych
• Rola, kompetencje pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia
• Normy zatrudnienia - określenie liczby pielęgniarek i położnych oraz ich kwalifikacji w poszczególnych zakresach świadczeń
• Warunki pracy, wynagrodzenia i prestiż zawodów pielęgniarek i położnych

Według prognozy opracowanej przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych w 2020 r. zabraknie w Polsce pielęgniarek i położnych. Dlatego należy pilnie rozpocząć działania zapobiegawcze.

Zaplanowane działania dotyczą zmian już na etapie studiów, ponieważ jedynie 46,7 proc. absolwentów studiów pielęgniarskich i położniczych ubiega się o prawo wykonywania zawodu, a około 30 proc. podejmuje pracę w zawodzie. Jakość kształcenia podyplomowego ma ulec poprawie, ma być wprowadzona do systemu opieki zdrowotnej profesja współuczestnicząca w bezpośredniej opiece nad pacjentem (co da wsparcie i pielęgniarkom i pacjentom).

- Palącą kwestię stanowi także brak innowacyjności w zawodzie pielęgniarki i położnej. Możliwość posługiwania się dokumentacją elektroniczną, utworzenie banku ofert pracy w ramach platformy internetowej czy wykorzystanie w kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych metody e-learningu to tylko niektóre z założeń mających na celu wsparcie rozwoju zawodu - mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze