NRL: "zaskakujące i zatrważające" zasady zwrotu subwencji w ochronie zdrowia

Autor: oprac. KM • Źródło: NRL, Rynek Zdrowia27 maja 2021 17:35

Umorzenie zwrotu subwencji w obszarze ochrony zdrowia nie będzie przysługiwało podmiotom leczniczym. Otrzymają je za to m.in. homeopaci.

NRL: "zaskakujące i zatrważające" zasady zwrotu subwencji w ochronie zdrowia
Wsparcie Polskiego Funduszu Rozwoju nie będzie przysługiwało lekarzom? Fot. Shutterstock
  • 22 kwietnia Naczelna Rada Lekarska wystosowała do premiera list z prośbą o umorzenie zwrotu części subwencji
  • Z otrzymanej odpowiedzi i innych stosownych dokumentów wynika, że umorzenie nie przysługuje podmiotom leczniczym. Dostępne będzie za to m.in. dla fizjoterapeutów i homeopatów
  • Polski Fundusz Rozwoju nie planuje rozszerzenia obszarów wsparcia

Jak poinformował rzecznik prasowy Naczelnej Rady Lekarskiej, "przekazana odpowiedź oraz przyjęte zasady umarzania subwencji w części podlegającej zwrotowi w odniesieniu do sektora ochrony zdrowia są zaskakujące i zatrważające".

Umorzenie zwrotu subwencji nie dla lekarzy na działalnościach

Odpowiedź otrzymana z Polskiego Funduszu Rozwoju oraz regulamin ubiegania się o udział w Programie Rządowym "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm” sugerują, że na umorzenie części subwencji podlegającej zwrotowi w obszarze ochrony zdrowia mogą liczyć jedynie przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność fizjoterapeutyczną (PKD 86.90.A) oraz paramedyczną (PKD 86.90.D).

Jak zaznaczył rzecznik NRL, w zakres działalności objętych drugim kodem wchodzą m.in. takie branże jak irydologia, homeopatia, akupunktura czy akupresura. Umorzenie nie przysługuje zatem prywatnym praktykom lekarskim i dentystycznym, a także szpitalom i innym podmiotom leczniczym.

NRL nie kryje rozczarowania decyzją Polskiego Funduszu Rozwoju

Prezydium NRL apelowało o rozszerzenie katalogu podmiotów, które mogą uzyskać umorzenie subwencji o podmioty wykonujące działalność leczniczą. Jednak Polski Fundusz Rozwoju odpowiedział, że obecnie nie jest planowane rozszerzenie listy kodów PKD umożliwiających uzyskanie większego wsparcia.

Decyzja PFR spotkała się z dezaprobatą Naczelnej Rady Lekarskiej. "Wygląda na to, że obecna władza zamierza odbudowywać system ochrony zdrowia w oparciu o działalność paramedyczną – w jaki inny sposób wytłumaczyć objęcie możliwością zwolnienia z obowiązku zwrotu subwencji jedynie fizjoterapeutów i zajmujących się działalnością paramedyczną? Czy w ślad z takimi działaniami nie powinna nastąpić zmiana nazwy resortu na Ministerstwo Parazdrowia?" - pisze rzecznik Rady.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum