NRL: za kwestionowanie szczepionek będą wnioski do organów odpowiedzialności zawodowej

Autor: NIL, JW/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2021 17:25

W przypadku lekarzy informujących o szczepionkach w sposób niezgodny z aktualną wiedzą medyczną, będą kierowane wnioski do organów odpowiedzialności zawodowej dotyczące wszczęcia postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej - napisali we wspólnym komunikacie prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja i przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej NRL dr hab. Andrzej Wojnar.

NRL: za kwestionowanie szczepionek będą wnioski do organów odpowiedzialności zawodowej
Fot. Shutterstock

Jak czytamy w komunikacie NRL z 30 grudnia 2020 r., opublikowanym na stronie NIL w poniedziałek (4 stycznia) i dotyczącym prezentowania przez lekarzy poglądów na temat szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19, "Naczelna Rada Lekarska dawno jednoznacznie oceniła, że według aktualnej wiedzy medycznej nie ma skuteczniejszej metody ochrony przed chorobami zakaźnymi niż szczepienia ochronne".

Według NRL w równym stopniu dotyczy to szczepionki przeciwko COVID-19, w której upatruje się szansy na ochronę życia i zdrowia milionów osób, skutecznego elementu profilaktyki zdrowotnej i dobrodziejstwa medycyny, które przyniesie korzyść pojedynczym ludziom i całym społeczeństwom.

NRL przypomina, że szczepionki spełniają obecnie najwyższe standardy bezpieczeństwa, poddawane są rygorystycznym badaniom klinicznym i ryzyko związane z ich stosowaniem jest znikome.

"Należy również przypomnieć, że zadaniem lekarzy jest przekazywanie pacjentom i społeczeństwu rzetelnej wiedzy naukowej na temat szczepionek i szczepień, natomiast przekazywanie nieopartych na aktualnej wiedzy medycznej informacji o szczepieniach jest niezgodne z zasadami wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty oraz zasadami etyki lekarskiej" - czytamy.

Według NRL nie ulega wątpliwości, że nowa szczepionka staje się przedmiotem wszechstronnej analizy naukowej i ścierania się różnych poglądów, jednakże na lekarzach, w kontaktach z pacjentami, jak również adeptami medycyny oraz wszystkimi tymi, którzy poszukują rzetelnej, wiarygodnej informacji o szczepieniu, spoczywa obowiązek przekazywania informacji zgodnej z aktualną wiedzą medyczną i zasadami etyki zawodowej.

"W związku z tym, w przypadkach postępowania niezgodnego z powyższymi zasadami, gdy mogłoby dojść do naruszenia zasad wykonywania zawodu przez lekarza, będą kierowane wnioski do organów odpowiedzialności zawodowej dotyczące wszczęcia postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej" - napisała NRL.

Więcej: nil.org.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum