NRL wzywa do odroczenia terminu wprowadzenia obowiązku wystawiania e-zwolnień

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2018 18:40

W środę (4 kwietnia) wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Zyta Kaźmierczak-Zagórska wystosowała do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej pismo z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do odroczenia obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich wyłącznie w formie elektronicznej.

Samorząd lekarski wskazuje, że termin wejścia w życie obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej jest niemożliwy do dotrzymania. Fot. Shutterstock

''W ślad za apelem Nr 1/18/P-VII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 6 lutego 2018 r. oraz w związku ze stanowiskiem Porozumienia Organizacji Lekarskich w sprawie elektronicznych zwolnień lekarskich zwracam się do Pani Minister z wnioskiem o podjęcie pilnej inicjatywy legislacyjnej zmierzającej do odroczenia planowanego na dzień 1 lipca 2018 r. obowiązku wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wyłącznie w formie elektronicznej'' - czytamy w apelu.

Samorząd lekarski wskazuje, że termin wejścia w życie obowiązku wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej jest niemożliwy do dotrzymania. Wprowadzanie e-zwolnień powinno być procesem wieloletnim, uzależnionym od stopnia zinformatyzowania placówek medycznych, odpowiedniego zabezpieczenia systemu teleinformatycznego obsługującego wystawianie zwolnień i znaczącego zwiększenia liczby personelu medycznego.

Do tego czasu powinna obowiązywać równolegle forma papierowa i elektroniczna - przekonuje wiceprezes NRL Kaźmierczak-Zagórska.

Więcej: www.nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum