NRL: w tym roku może wyjechać z Polski rekordowa liczba lekarzy

Autor: tvn24.pl/Rynek Zdrowia • • 18 września 2016 12:55

Naczelna Rada Lekarska alarmuje: w ciągu ostatnich dwóch lat rośnie grupa lekarzy wyjeżdżających do pracy za granicę. Liczba pobieranych w tym celu zaświadczeń wzrosła o 25 proc. W tym roku może zostać pobity dotychczasowy rekord.

NRL: w tym roku może wyjechać z Polski rekordowa liczba lekarzy
W ciągu ostatnich 10 lat opuściło Polskę ponad 10 tys lekarzy Fot. Archiwum

W ciągu ostatnich 10 lat opuściło Polskę ponad 10 tys lekarzy. Koszt wykształcenia każdego z nich to ponad 300 tys. zł - informuje za Faktami TVN tvn24.pl

Z danych statystycznych wynika, że na tysiąc mieszkańców w Polsce średnio przypada zaledwie dwóch lekarzy. To najgorszy wskaźnik w Unii Europejskiej. A wkrótce może być jeszcze gorzej.

Popularnym kierunkiem wyjazdów jest Szwecja. Zarobki młodych lekarzy są tam dziesięć razy wyższe niż w Polsce, lepsza jest także organizacja pracy. Dodatkowo lokalne samorządy pomagają lekarzom w kursach językowych.

Wiele osób decyduje się także na wyjazd do Niemiec. Jeden z lekarzy zwraca uwagę, że będzie pracował tylko w jednym szpitalu. W pracy będzie od godziny 8 do 16:30, wliczając 30-minutową przerwę na obiad. Zarobi więcej niż w Polsce w czterech miejscach, w których pracuje obecnie.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum