NRL publikuje stanowiska dotyczące m.in. szkolnictwa branżowego i SOR-ów

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2019 20:03

W poniedziałek (17 czerwca) Naczelna Izba Lekarska opublikowała na swojej stronie stanowiska prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie pięciu aktów aktów prawnych, w tym m.in. rozporządzenia w sprawie w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego.

NRL publikuje stanowiska dotyczące m.in. szkolnictwa branżowego i SOR-ów
Studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu; FOT. Fot. Materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Samorząd lekarski informuje, że na posiedzeniu 15 czerwca 2019 r. prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowiska w sprawie:

• Konieczności nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego
• Rządowego projektu ustawy o uregulowaniu niektórych spraw w związku z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej na podstawie umowy, o której mowa w art. 50 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej
• Projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny
• Projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego
• Projektu ustawy o zmianie ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

NRL przypomina, że 28 maja 2019 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP (poz. 991, 2019 r.) rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego.

Rozporządzenie to w załączniku nr 20 określa podstawy programowe kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego przyporządkowanych do branży opieki zdrowotnej (MED).

"Prezydium NRL z przykrością stwierdza, że samorząd lekarski nie został poinformowany o toczących się pracach legislacyjnych nad ww. aktem, pomimo że:
• W ramach konsultacji społecznych projekt ww. rozporządzenia został przekazany 240 podmiotom, w tym również innym samorządom zawodowym m.in. Naczelnej Izbie Aptekarskiej
• Reguluje ono bardzo ważne kwestie z punktu widzenia lekarzy i lekarzy dentystów bowiem określa zakres umiejętności osób wykonujących zawód pomocniczy w opiece zdrowotnej" - czytamy na stronie NIL.

"Po analizie nowego rozporządzenia w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego (…) Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej  zgłasza szereg zastrzeżeń co do nowej podstawy programowej kształcenia w zawodzie higienistki stomatologicznej i wnosi tym samym o nowelizację tego rozporządzenia we wskazanym zakresie" - podkreśla samorząd lekarski.

Szczegóły: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum