NRL: przepisy dotyczące opiekunów osób niepełnosprawnych wymagają dopracowania

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2018 09:02

Naczelna Rada Lekarska w swoim stanowisku podkreśla, że zapewnienie osobom niepełnosprawnym intelektualnej ochrony przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody na czynności medyczne jest niezbędne, ale zmiana przepisów w tym zakresie powinna być poprzedzona dyskusją środowisk lekarskich, pacjenckich i prawniczych.

FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Prezydium NRL zaopiniowało poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - kodeks cywilny, kodeks rodzinny i opiekuńczy, kodeks postępowania cywilnego oraz o zmianie innych ustaw, który został złożony w Sejmie w kwietniu przez grupę posłów, głównie z klubu Kukiz’15 - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt realizuje jeden z postulatów protestujących w Sejmie rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, wprowadzając instytucję opiekuna medycznego. Dzięki temu nie byłoby konieczne ubezwłasnowolnianie osób, które nie są w stanie same podejmować decyzji o swoim zdrowiu.

Samorząd lekarski przyznaje, że przepisy dotyczące wyrażania zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych osobom, które nie posiadają kompetencji do jej wyrażenia z dostatecznym rozeznaniem, wymagają rewizji. Jednak, w opinii NRL, projekt nie zawiera dopracowanych merytorycznie i legislacyjnie rozwiązań i nie odpowiada potrzebom pełnego uregulowania tej kwestii.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum