NRL przeciwko zmianom w przychodniach. "Nie ma wystarczających podstaw"

Autor: oprac. KM • Źródło: Naczelna Rada Lekarska, Rynek Zdrowia31 stycznia 2022 10:51

Naczelna Rada Lekarska opublikowała stanowisko dotyczące rozwiązań Ministerstwa Zdrowia w sprawie walki z pandemią. Chodzi o zmiany w przychodniach i obowiązkowe badania pacjentów z COVID-19 po 60 roku życia. - Rozwiązania pogorszą opiekę nie tylko pacjentom covidowym, ale i niecovidowym - podsumowuje NRL.

NRL przeciwko zmianom w przychodniach. "Nie ma wystarczających podstaw"
Naczelna Rada Lekarska krytykuje zmiany w przychodniach POZ Fot. PAP/Wojciech Pacewicz
  • Naczelna Rada Lekarska wydała stanowisko w sprawie zmiany standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2
  • Rada sprzeciwia się proponowanym rozwiązaniom związanym z walką z COVID-19 - m.in. obligatoryjnemu badaniu osób po 60. roku życia
  • Rozwiązania pogorszą opiekę nie tylko pacjentom covidowym, ale i niecovidowym - podsumowuje NRL

NRL krytycznie o zmianach w przychodniach

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w wystosowanym stanowisku sprzeciwia się "zmianie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażenie wirusem SARS-CoV-2".

Chodzi o obowiązek przeprowadzenia fizykalnego badania pacjentów po 60. roku życia, skierowanych na izolację domową (u których potwierdzono zakażenie koronawirusem). Badanie - zgodnie z nowymi przepisami - lekarz rodzinny musi wykonać przed upływem 48 godzin od potwierdzenia infekcji. 

Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane w ubiegłym tygodniu. Lekarze POZ niemal jednym głosem krytykują nowe rozwiązania. Podkreślają, że sparaliżują działalność lekarzy POZ, jednocześnie pozbawiając opieki zdrowotnej pozostałych pacjentów, cierpiących na inne, często przewlekłe choroby.

Brakuje podstaw do obowiązkowych badań osób po 60. roku życia

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej, opartej na obecnej wiedzy medycznej nie istnieją "wystarczające podstawy do nakładania takiego obowiązku".

Rada podkreśla, że wskazanie do takiego badania powinno także w czasie epidemii "wynikać z aktualnej wiedzy medycznej oraz stanu pacjenta, a nie regulacji prawnych".

- Prezydium podkreśla, że realizacja wprowadzonego obowiązku w sposób istotny zakłóci proces przyjmowania pacjentów nie-covidowych. Stworzenie warunków do przyjmowania każdego skierowanego do izolacji w warunkach domowych pacjenta w wieku powyżej 60 roku życia, będzie wymagało istotnej reorganizacji przyjęć pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej, wydzielania okien czasowych przeznaczonych na przyjęcia pacjentów covidowych - czytamy w stanowisku Rady. 

I dalej: "Wśród pacjentów covidowych w wieku powyżej 60 roku życia objętych obowiązkiem przeprowadzania badania fizykalnego będą występowali pacjenci niewymagający takiego badania. Czas poświęcony na przyjęcie i zbadanie tych pacjentów z powodów czysto biurokratycznych a nie zdrowotnych, to czas odebrany pozostałym pacjentom, których stan zdrowia wymagał będzie badania".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum