NRL postuluje zmiany w systemie wypisywania recept przez lekarzy

Autor: NIL, PAP/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2013 16:49

Po roku doświadczeń z nowym systemem wypisywania recept samorząd lekarski chce jego zmiany. Jak podkreśla Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, obecne przepisy odbiegają od oczekiwań środowiska lekarskiego. NRL chce, aby lekarz nie określał na recepcie poziomu refundacji leku; zadaniem lekarzy jest leczenie, a nie czynności administracyjne - taki postulat znalazł się w projekcie NRL dotyczącym założeń nowego systemu wypisywania recept.

NRL postuluje zmiany w systemie wypisywania recept przez lekarzy
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz 12 lutego br. poinformował Ministerstwo Zdrowia, iż delegaci na Krajowy Zjazd Lekarzy, członkowie Naczelnej Rady Lekarskiej oraz prezesi Okręgowych Izb Lekarskich otrzymali pismo ze wstępnymi założeniami oczekiwanej przez środowisko lekarskie regulacji w systemie refundacji leków z prośbą o zgłaszanie uwag, spostrzeżeń i opinii:

- Przez cały rok Naczelna Rada Lekarska wydawała kolejne apele i stanowiska. Chcieliśmy je osobiście przekazać nowo wybieranym wiceministrom zdrowia oraz prezes NFZ, ale - mimo zaproszeń w różnych terminach - nie przybyli na posiedzenia Naczelnej Rady Lekarskiej  - czytamy w stanowisku NRL.

Jak informuje Hamankiewicz, pod koniec ubiegłego roku samorząd został zaproszony do prac legislacyjnych nad zmianą rozporządzenia w sprawie recept lekarskich. - Część naszych argumentów została w nowelizacji tego aktu prawnego uwzględniona. Niestety jest to jednak tylko część zmian w zakresie, jakiego oczekujemy w całym systemie wypisywania recept przez lekarzy i lekarzy dentystów - napisał prezes NRL.

Rada poinformowała w czwartek (14 lutego), że przygotowała projekt założeń nowego systemu wypisywania recept i skierowała go do szerokich konsultacji wewnątrz samorządu lekarskiego. Według NRL przy podejmowaniu prac legislacyjnych nad nowym systemem wypisywania recept przez lekarzy należy uwzględnić m.in. to, że wystawienie recept jest czynnością medyczną i powinno być oddzielone od kwestii dotyczących odpłatności za lek.

- Ustalenie prawa do refundacji - za wyjątkiem chorób przewlekłych - powinno następować na etapie realizacji recepty, a nie jej wystawiania - proponuje samorząd i dodaje, że sposób wypisywania recepty powinien być uproszczony - wszelkie dane dotyczące lekarza winny być zawarte w kodzie kreskowym - lekarz jedynie podpisuje receptę.

Ponadto - zdaniem medyków - "nie jest zadaniem lekarza rozstrzyganie o poziomie refundacji leku", a dany lek powinien mieć jeden poziom refundacji, bez różnicowania poziomu odpłatności w zależności od rodzaju schorzenia.

Lekarze przekonują też do odstąpienia od wiązania refundacji z charakterystyką produktu leczniczego, czyli wskazaniem producenta, w jakich chorobach dany lek należy stosować. Według medyków charakterystyki te często nie zawierają wszystkich wskazań do stosowania leku. Chcą by refundacja opierała się o aktualną wiedzę medyczną lekarzy.

NRL proponuje też likwidację obowiązku zawierania przez lekarzy odrębnych umów w NFZ upoważniających do wystawiania recept na leki refundowane. Konsekwencją tego - według NRL - powinna być zmiana trybu dochodzenia ewentualnych roszczeń publicznego płatnika związanych z refundacją leków.

Jak poinformował Hamankiewicz, przedstawiciele NRL zostali zaproszeni na najbliższy piątek (15 lutego) na spotkanie organizacyjne w resorcie zdrowia ws. rozpoczęcia prac nad nowym projektem rozporządzenia MZ ws. recept lekarskich.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum