NRL odwołała się od decyzji ws. dostępu do pytań z egzaminów lekarskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2016 16:55

Pytania z przeprowadzonych egzaminów lekarskich powinny być udostępniane, przesądził to Trybunał Konstytucyjny - przekonuje Naczelna Rada Lekarska, która odwołała się od decyzji odmownej dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych.

NRL odwołała się od decyzji ws. dostępu do pytań z egzaminów lekarskich
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Decyzję o złożeniu odwołania od decyzji CEM prezydium Rady podjęło 19 sierpnia. Rzeczniczka Naczelnej Izby lekarskiej Katarzyna Strzałkowska poinformowała w poniedziałek (22 sierpnia), że odwołanie, zgodnie z przepisami, zostało złożone do ministra zdrowia za pośrednictwem dyrektora CEM.

Maciej Hamankiewicz, prezes NRL w liście do lekarzy opublikowanym na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej wskazał, że przyjął decyzję dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych Mariusza Klenckiego z ubolewaniem, gdyż sądził, że rozstrzygnięcie TK, choć wydane nie po myśli CEM, będzie respektowane.

Dodał, w ocenie prezydium NRL decyzja dyrektora CEM jest wadliwa, bo pozostaje w jawnej sprzeczności z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Według prezesa NRL, dyrektor CEM "wymyślił" podstawę prawną do odmowy udostępnienia pytań testowych, powołując się na przepis, który dotyczy tajności pytań z egzaminów LEK, LDEK i PES w fazie przedegzaminacyjnej.

Hamankiewicz wskazał, że ze zrozumiałych i oczywistych względów, na tym etapie pytania są tajne i nie mogą być przed egzaminem znane nikomu poza gronem osób biorących udział w ich przygotowywaniu, dystrybuowaniu i przechowywaniu. Tajność ta, jak podkreślił, nie rozciąga się jednak na fazę po zakończeniu danego egzaminu, kiedy testy stają się informacją publiczną i powinny być dostępne.

Hamankiewicz zwrócił się do lekarzy, by sami wysyłali wnioski o udostępnienie pytań egzaminacyjnych (jako informacji publicznej). Gotowy wzór formularza dostępny jest na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

- Znaczna liczba napływających wniosków może dobitnie pokazać, że temat jest dla środowiska lekarzy i lekarzy dentystów naprawdę ważny oraz, że jako grupa zawodowa mamy prawo czuć się pokrzywdzeni tym, że nie mamy dostępu do pytań ze swoich egzaminów zawodowych, podczas gdy inne zawody, w tym np. prawnicze zawody zaufania publicznego, mają dostęp do pytań egzaminacyjnych z lat ubiegłych - wyjaśnił.

W uzasadnieniu odmownej decyzji dyrektora CEM, której treść dostępna jest na stronie NIL, oceniono tymczasem, że udostepnienie pytań w trybie informacji publicznej jest niemożliwe.

Trybunał Konstytucyjny uznał 7 czerwca br., że pytania egzaminacyjne z Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK) oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES), które się już odbyły, podlegają udostępnieniu.

"W ocenie Trybunału, publiczny dostęp do testów z egzaminów, które już się odbyły, nie wkracza w wolności i prawa innych osób i podmiotów gospodarczych, nie zagraża też porządkowi publicznemu, bezpieczeństwu lub ważnemu interesowi gospodarczemu państwa" - wskazano w uzasadnieniu orzeczenia.

Dodano w nim, że ujawnienie treści testów nie narusza prywatności osoby fizycznej lub tajemnicy przedsiębiorcy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze