NRL oburzona postawą ministra zdrowia wobec lekarzy, lekarzy dentystów i pracowników medycznych

Autor: oprac. JJ • Źródło: NIL/Rynek Zdrowia15 października 2021 09:10

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej jest oburzenie postawą ministra zdrowia wobec pracowników ochrony zdrowia, który - jak wskazują medycy - "zaatakował protestujących w słusznej sprawie pracowników systemu opieki zdrowotnej".

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak przed Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie
  • Prezydium Naczelnej Rady Lekarskie wyraziło swoje oburzenie - jak twierdzą - atakami ministra zdrowia wobec protestujących medyków zarzucając im brak woli do osiągnięcia kompromisu
  • NRL przypomina, że odpowiedzialność za wydolność systemu ochrony zdrowia spoczywa na rządzących i nie może się opierać jedynie na zaangażowaniu ponad siły personelu medycznego
  • Dotychczasowe relacje z ministrem zdrowia i jego reakcje wskazują na brak woli po jego stronie i niewystarczające kompetencje w rozwiązywaniu problemów systemu

NRL oburzona postawą ministra zdrowia

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wydało w czwartek, 14 października, oświadczenie w sprawie relacji medyków z ministrem zdrowia. NRL zarzuca Adamowi Niedzielskiemu brak woli osiągnięcia realnego kompromisu w sprawach najistotniejszych dla zapewnienia stabilności systemu ochrony zdrowia w Polsce.

„Przypominamy, że odpowiedzialność za wydolność systemu ochrony zdrowia spoczywa na rządzących. Podtrzymywanie wydolności tego systemu nie może dłużej opierać się jedynie na olbrzymim zaangażowaniu lekarzy i innego personelu medycznego. Zbyt wiele naszych Koleżanek i Kolegów przypłaciło pracę ponad siły własnym życiem i zdrowiem” – czytamy w stanowisku prezydium NRL.

Medycy domagają się zaangażowania polityków

„Oczekujemy, że porównywalny poziom zaangażowania w ratowanie systemu ochrony zdrowia wykażą wreszcie politycy, z Ministrem Zdrowia na czele. To na nich spoczywa odpowiedzialność za organizację systemu, długie kolejki oczekiwania na świadczenia czy jakość leczenia onkologicznego i systemu ratownictwa medycznego, a także panujące w systemie opieki zdrowotnej warunki pracy” napisano w stanowisku NRL.

Jak podkreśla samorząd lekarski, to właśnie te kwestie w sposób bezpośredni definiują poziom bezpieczeństwa zdrowotnego naszych pacjentów.

Brak woli i kompetencji ministra

Lekarze i lekarze dentyści oczekują przedstawienia i uzgodnienia z przedstawicielami zawodów medycznych planu rzeczywistych działań naprawczych systemu ochrony zdrowia, wraz z harmonogramem i gwarancją ich realizacji, a dotychczasowe relacje z Ministrem Zdrowia i jego reakcje wskazują na brak woli i niewystarczające kompetencje Ministra Zdrowia w rozwiązywaniu problemów systemu: zarówno doraźnych jak i przewlekłych oraz nadchodzącego zderzenia systemu z problemami szybko starzejącego się społeczeństwa.

Czytaj: Dziś spotkanie Zespołu Trójstronnego. MZ: rozmawiamy już tylko w tym gronie. Podsumowujemy stan negocjacji

Czytaj: Medycy pokazują porozumienie z ministerstwa zdrowia. "Punkt po puncie dementujemy nieprawdę"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum