NRL o egzaminach organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe

Autor: NIL, MAK/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2017 18:09

26 maja 2017 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko m.in. dotyczące projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe równoważnych z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym (PES).

NRL o egzaminach organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

"Prezydium Naczelnej Izby Lekarskiej negatywnie opiniuje projektowane rozwiązanie polegające na uniemożliwieniu uznania części testowej egzaminu europejskiego z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii za równoważny z częścią testową PES. W ocenie samorządu lekarskiego rozwiązanie takie jest niezasadne i niekorzystne dla środowiska lekarskiego" - czytamy w stanowisku.

NRL przypomina, że część pisemna egzaminu (EDA I) odbywa się w języku polskim, co umożliwia przystąpienie do niej wszystkim lekarzom specjalizującym się w tej dziedzinie.

"Takiej możliwości nie przewiduje się obecnie dla części ustnej (EDA II), prowadzonej w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim oraz w językach skandynawskich. Stanowi to poważne utrudnienie dla wielu osób przystępujących do egzaminu" - wskazuje samorząd lekarski.

Ponadto Prezydium NRL przyjęło stanowiska w sprawach:
• projektu rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów spółek kapitałowych powstałych z przekształcenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej

• projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego

• projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Treść stanowisk na stronie: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum