×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

NRL do MZ: potrzebna komisja ws. kryteriów stwierdzania tzw. śmierci mózgu

Autor: NIL/Rynek Zdrowia23 października 2013 18:18

Prezes NRL Maciej Hamankiewicz wystosował do ministra zdrowia pismo dotyczące obwieszczenia ws. kryteriów i sposobu stwierdzania trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu.

NRL do MZ: potrzebna komisja ws. kryteriów stwierdzania tzw. śmierci mózgu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z niektórymi wypowiedziami, wygłaszanymi na sympozjum zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, które odbyło się w dniach 3-5 października br. w Poznaniu, krytykującymi kryteria zawarte w obwieszczeniu ministra zdrowia z 17 lipca 2007 r. ws. kryteriów i sposobu stwierdzania trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu, prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się ministra Bartosza Arłukowicza o podjęcie niezwłocznych działań w kierunku wyjaśnienia zgłaszanych wątpliwości:

''Wydaje się bowiem, że wygłaszanie przez lekarzy specjalistów w dziedzinie anestezjologii - w tym profesora nauk medycznych - tez o kwalifikowaniu na siłę wbrew rzeczywistemu stanowi zdrowia i rokowaniom powrotu do zdrowia pacjentów jako dawców narządów i organów, może spowodować kolejną nieodwracalną szkodę w postaci zmniejszenia liczby przeszczepów w Polsce'' - zwrócił uwagę Maciej Hamankiewicz, prezes NRL.

Przypominając, że apele do lekarzy o wspieranie tej formy leczenia, były wspólną inicjatywą, dlatego wnosi o powołanie przez ministra zdrowia stosownie do zapisów art. 9 ustawy z 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, komisji, która ponownie odniesie się do kryteriów i sposobu stwierdzania nieodwracalnego ustania czynności mózgu.

Więcej: www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze