NRL chce weta ustawy rewolucjonizującej budżet NFZ. "Publiczną ochronę zdrowia należy wzmacniać, a nie ją osłabiać"
Samorząd lekarski apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o weto nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Nowe przepisy, przyjęte już przez Sejm, przenoszą finansowanie części świadczeń z budżetu państwa do NFZ.

- Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do prezydenta RP dotyczący weta ustawy zmieniającej sposób finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia
- Samorząd lekarski podkreśla, że nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wzbudza kategoryczny sprzeciw NRL
- - W przestrzeni publicznej rządzący prowokują tematy zastępcze uderzające w lekarzy i odwracające uwagę od własnych ruchów, których jednym z efektów będzie zmniejszenie pieniędzy na zdrowie o co najmniej 13 miliardów złotych – podkreślił prezes NRL Łukasz Jankowski
Od 1 stycznia cena tego leku wzrośnie o 452 zł
NIL chce weta ustawy rewolucjonizującej budżet NFZ
16 grudnia Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do prezydenta RP w przedmiocie zawetowania ustawy zmieniającej sposób finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia.
- Naczelna Rada Lekarska zwraca się do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o skierowanie do ponownego rozpatrzenia ustawy z dnia 16 listopada 2022 roku o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw z uwagi na to, że skutkować ona będzie ograniczeniem środków dostępnych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej – wskazano w opublikowanym piśmie.
– W przestrzeni publicznej rządzący prowokują tematy zastępcze uderzające w lekarzy i odwracające uwagę od własnych ruchów, których jednym z efektów będzie zmniejszenie pieniędzy na zdrowie o co najmniej 13 miliardów złotych. Poprzez umieszczenie w ustawie, której tytuł sugeruje kwestie dotyczące zawodu lekarza, zapisów umożliwiających przerzucenie środków z opieki zdrowotnej na inne cele, związane np. z problemami gospodarczymi kraju, pozbawia się pacjentów niezbędnych dla ich leczenia funduszy. Publiczną ochronę zdrowia należy wzmacniać, a nie ją osłabiać, a my wyraźnie musimy podkreślać, że to rządzący odpowiedzialni są za jej kształt, stan obecny i przyszły – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski.
NRL podkreśla jednocześnie, że w przestrzeni publicznej wielokrotnie podkreślała konsekwencje przyjęcia szkodliwej dla systemu i pacjentów ustawy.
Dodajmy, że nowelizacja przewiduje przeniesienie finansowania niektórych świadczeń m.in. finansowania zespołów ratownictwa medycznego, świadczeń wysokospecjalistycznych i leków dla seniorów powyżej 75 lat oraz leków dla kobiet w ciąży. Ustawa wywołała szeroką dyskusję i ogromne niepokoje w środowisku. Mimo to w ubiegłym tygodniu została przyjęta przez Sejm i skierowana do podpisu prezydenta.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)