×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NRL apeluje o nowelizację rozporządzenia ws. ogólnych warunków umów

Autor: NIL/Rynek Zdrowia30 stycznia 2012 15:42

W poniedziałek (30 stycznia) na stronie internetowej NIL opublikowany został apel Prezydium NRL wystosowany 27 stycznia 2012 r. o pilną nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia z 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, polegającą na wykreśleniu przepisu § 31 ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do ww. rozporządzenia.

NRL apeluje o nowelizację rozporządzenia ws. ogólnych warunków umów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem PNRL, przepis ten przewiduje odpowiedzialność świadczeniodawcy za wystawianie osobom nieubezpieczonym recept na leki refundowane analogiczną do tej, jaką dla indywidualnego lekarza przewidywał wykreślony z ustawy refundacyjnej przepis art. 48 ust. 8. Te same względy merytoryczne, które skłoniły rząd do wykreślenia art. 48 ust. 8 z ustawy refundacyjnej, uzasadniają wprowadzenie analogicznej korekty przepisów w przypadku świadczeniodawców świadczeń opieki zdrowotnej.

Jak czytamy w apelu, niedokonanie stosownej nowelizacji ww. rozporządzenia doprowadzi do niezrozumiałego i nieuzasadnionego różnicowania stanu prawnego podmiotów, które znajdując się w takiej samej sytuacji - tj. będąc adresatami mniej lub bardziej dosłownie wyrażonego w przepisach obowiązku weryfikacji statusu ubezpieczenia zdrowotnego pacjenta, w przypadku indywidualnych lekarzy - nie będą odpowiadały za wystawienie recepty osobie nieuprawnionej a w przypadku świadczeniodawców opieki zdrowotnej - będą ponosiły odpowiedzialność do wysokości kwoty refundacji.

Więcej: http://www.nil.org.pl

27 stycznia PNRL zaapalowało też do Rzecznika Praw Pacjenta o zaprzestanie wszczynania przez RPP postępowań przeciwko ZOZ-om ws. stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów

Prezydium NRL zwraca uwagę, że akcja protestacyjna, wszczęta jednomyślnie przez całe środowisko lekarskie, miała nie tylko na celu ochronę lekarzy przez poważnymi konsekwencjami finansowymi, wynikającymi z bezsensownych przepisów, ale także ochronę pacjentów przed zagrożeniami, polegającymi na braku jasności, do jakich leków i na jakim poziomie odpłatności mają prawo.

Więcej: http://www.nil.org.pl

27 stycznia 2012 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało również o pilne i pełne włączenie samorządu lekarskiego do prac legislacyjnych nad projektem rozporządzenia w sprawie recept na jak najwcześniejszym etapie tych prac.

NRL podkreśla, że waga regulacji zawartych w rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich oraz wąskie ramy czasowe na jego nowelizację, jakie przewiduje art. 8 ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, uzasadniają włączenie samorządu lekarskiego w prace legislacyjne nad ww. projektem od samego początku tych prac.

Więcej: http://www.nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze