×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

NIPiP za większym wsparciem pielęgniarek i położnych przez opiekunów medycznych

Autor: NIPiP/Rynek Zdrowia13 marca 2018 11:35Aktualizacja: 13 marca 2018 11:43

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zachęca do większego wykorzystania opiekunów medycznych w celu odciążenia w pracy pielęgniarek i położnych. Jest to kluczowe - apeluje - zwłaszcza przy tak dramatycznej sytuacji w zawodzie jak ta, która ma miejsce w Polsce.

NIPiP za większym wsparciem pielęgniarek i położnych przez opiekunów medycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Zgodnie z tendencją substytucji usług zdrowotnych, niektóre czynności o charakterze pielęgnacyjno-opiekuńczym mogłyby być wykonywane przez pomocniczy zawód medyczny - będący istotnym wsparciem, zarówno dla pielęgniarek i położnych, jak i dla pacjentów. Zwłaszcza w sytuacji, w której brakuje pielęgniarek - współczynnik pielęgniarek i położnych przypadających na 1000 mieszkańców wynosi jedynie 5,2, natomiast wskaźnik ten w Unii Europejskiej wynosi 9,8 -mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Dodaje, że wsparcie ze strony zawodu pomocniczego odciąży pielęgniarki i położne oraz umożliwi realizację zadań, które wynikają z wysokich umiejętności i kompetencji zawodu. 

- Zawód opiekuna medycznego ma charakter opiekuńczo-wspierający pacjenta, a zakres jego kompetencji, w części dotyczącej podstawowej opieki i czynności higienicznych, pokrywa się z zakresem obowiązków pielęgniarek i położnych. W związku z tym, niezbędne jest uregulowanie zasad współpracy opiekunów medycznych z pielęgniarkami i położnymi - apeluje Zofia Małas.

Zawód opiekuna medycznego wprowadzono do systemu ochrony zdrowia w 2007 r. To osoba przygotowana do pomocy osobom chorym i niesamodzielnym w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych oraz podtrzymaniu podstawowej aktywności fizycznej i intelektualnej. Zawody pomocnicze nie są zaliczane do tzw. wskaźnika opieki pielęgniarskiej, ale stanowią pomoc w opiece nad pacjentem w podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych. 

Prognoza na 2033 rok zakłada, że w Polsce będzie brakowało 169 tys. pielęgniarek i położnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze