NIPiP: wywołana u pielęgniarki przez SARS-CoV-2 choroba powinna być uznana za zawodową

Autor: NIPiP/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2020 18:02

W środę (1 kwietnia) na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych opublikowano stanowisko prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarka i Położnych w sprawie uznania choroby zakaźnej wywołanej u pielęgniarki lub położnej wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową.

NIPiP: choroba zawodowa wywołana wirusem SARS-CoV-2 dotyczy także pielęgniarek; FOT. Shutterstock

Prezydium NRPiP zwróciło się do premiera o dokonanie zmian legislacyjnych polegających na wyszczególnieniu choroby zawodowej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 w załączniku rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.

Jak wskazują autorzy dokumentu pielęgniarki i położne walczące z epidemią są na pierwszej linii frontu gdzie są najbardziej zagrożone zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

„Aktualnie odpowiedzialność jaka spoczywa na pielęgniarkach i położnych wykonujących zawód uzasadnia uznanie choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową, która spowodowana została działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy” - czytamy w stanowisku

Więcej: nipip.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum