NIPiP pisze do ministra: potrzebne pilne wznowienie szczepień w grupie zero

Autor: pwx, NIPiP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2021 18:56

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wystosowała do ministra zdrowia pismo w związku z niepokojącymi sygnałami, jakie wpływają od pielęgniarek i położnych do Izby, dotyczącymi wstrzymania szczepień personelu medycznego w tzw. grupie „0”.

NIPiP pisze do ministra: potrzebne pilne wznowienie szczepień w grupie zero
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Szczepienie personelu medycznego zwłaszcza pielęgniarek i położnych, które realizują świadczenia zdrowotne bezpośrednio w opiece stacjonarnej, otwartej opiece domowej, szkołach czy domach pomocy społecznej, powinno być priorytetem Państwa, a zwłaszcza Ministra Zdrowia, aby zwiększyć dostępność do tych świadczeń i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pacjentom nie tylko chorym na COVID-19" - zaznacza podpisana pod pismem wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska.

Jak przypomina, według informacji zamieszczonej na stronie Ministerstwa Zdrowia, w szpitalach węzłowych szczepienie pierwszą dawką było planowane do końca stycznia br.

"Rozgoryczenie, frustracja i poziom wypalenia zawodowego z każdym dniem narasta zwłaszcza, że rozpoczęcie szczepień innych grup uprawnionych powoduje, że najbardziej narażona grupa zawodowa pielęgniarek i położnych wśród zawodów medycznych, nie będzie mogła zapewnić bezpieczeństwa sobie i pacjentom" - pisze wiceprezes NIPiP.

Jak zauważa, "bardzo dobrą strategią było zaplanowanie szczepień w pierwszej kolejności personelu medycznego, bo aby móc pomagać innym należy na starcie pomóc tym pomagającym i jest to niezbędny warunek do przywrócenia normalności w polskim systemie ochrony zdrowia".

Pełna treść pisma: nipip.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum